Klasa VIII ze Szkoły Podstawowej w Pniówku w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu

Zbliża się czas, kiedy nasi ósmoklasiści będą musieli ostatecznie się zdecydować, do jakiej szkoły zechcą pójść po zakończeniu nauki w podstawówce. Staramy się im w tym pomóc poprzez zajęcia z doradztwa zawodowego. Jednym ze sposobów przybliżania uczniom możliwości wyboru jest organizowanie wycieczek do różnych szkół średnich na Zamojszczyźnie. W piątek 31 stycznia ósma klasa pod opieką pana Mirosława Trześniowskiego wybrała się wraz z rówieśnikami ze szkół w Białowoli i Lipsku do Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. Nasi uczniowie rozpoczęli tę wizytę od udziału w uroczystości podsumowania dziesięciolecia uczestnictwa szkoły w programie Erasmus. Dyrektor szkoły przypomniał z jakimi krajami współpracowała szkoła, ilu uczniów i nauczycieli wzięło udział w wakacyjnych praktykach w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech oraz jakie kwoty euro udało się na ten cel pozyskać. Fakt, że jedynym warunkiem takiego wyjazdu jest egzamin ze znajomości angielskiego, powinien być dla naszych uczniów dodatkową motywacją do uczenia się tego języka. Młodzież biorąca udział w „Projekcie Sewilla, Portsmouth, Lipsk 2019” otrzymali z rąk głównego gościa uroczystości starosty zamojskiego pana Stanisława Grześki Certyfikaty Uczestnictwa i Dokumenty Europass – Mobility. Pan starosta podczas swej przemowy dostrzegł również naszą obecność, nawiązując do swoich związków z oświatą w Gminie Zamość. Jako goście tej uroczystości zostaliśmy poczęstowani pysznym tortem. Po tych przyjemnościach uczniowie klasy ósmej wzięli udział w kilku warsztatach przedmiotowych. Najpierw odwiedzili pracownię geodezyjną, gdzie mogli przyjrzeć się pracy na nowoczesnym sprzęcie ułatwiających fachowe pomiary. Najbardziej podobał się pokaz wykorzystania w geodezji drona. Kolejne warsztaty odbyły się w stolarni. Ósmoklasiści pod czujnym okiem uczniów ze Zwierzyńca zmontowali z drewna zgrabne karmniki. Gotowy produkt wraz z breloczkiem-poziomicą każdy otrzymał w prezencie. Potem udaliśmy się do pracowni biologiczno-chemicznej, gdzie zademonstrowano nam pracę rozmaitych urządzeń do pomiaru hałasu czy kwasowości roztworu. Uczniowie mogli pobawić się mikroskopami i obejrzeć pracę mikroskopu podłączonego do projektora. Ciekawe były też doświadczenia chemiczne zaprezentowane przez miejscowe uczennice. Kolejnym odwiedzonym miejscem była pracownia informatyczna. Tam nasi uczniowie obejrzeli działanie drukarki 3D, poćwiczyli montaż i demontaż komputera. Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy, była hala sportowa. Dzięki panu Piotrowi Szklarzowi, uczącemu też wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Lipsku, mogliśmy obejrzeć obszerną salę gimnastyczną, szatnie z prysznicami, zaplecze nauczycieli w-f, no i przede wszystkim świetnie wyposażoną siłownię. Nasi uczniowie odpowiednio instruowani i asekurowani przez pana nauczyciela w-f chętnie spróbowali swych sił na niektórych urządzeniach. Tę część wizyty w Zwierzyńcu najtrudniej było skończyć. Trzeba przyznać, że tutejszy Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska bardzo się naszym uczniom podobał i warto organizować w ramach doradztwa zawodowego podobne wycieczki. Dziękujemy pani pedagog Joannie Borowiec- Szkolarz za umożliwienie pobytu w tej szkole.

Mirosław Trześniowski