Gminna akcja krwiodawcza poza gminą

421

Rok 2020 postawił przed ludźmi wiele wyzwań. Realizacja większości wydarzeń, w tym terenowych akcji krwiodawczych, okazała się tak trudna, że wiele grup zrezygnowało z ich organizowania. Priorytetem zawsze było, jest i będzie bezpieczeństwo oraz zapewnienie komfortu wszystkim krwiodawcom. Dlatego listopadowa akcja poboru krwi była inna niż zwykle – nie odbyła się w wybranym punkcie Gminy Zamość, jak zaplanowano przed pandemią, lecz w Oddziale Terenowym Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu (Al. Jana Pawła II 10).

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość, wspólnie z Samorządem gminnym oraz Oddziałem Terenowym RCKiK w Zamościu, już po raz czwarty w tym roku zorganizowało akcję poboru krwi. Tym razem jednak, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort wszystkim biorącym udział w akcji, odbyła się ona w siedzibie Oddziału Terenowego RCKiK przy zamojskim szpitalu papieskim (Al. Jana Pawła II 10). Krwiodawcy przybywający do punktu poboru musieli wcześniej telefonicznie zarejestrować się na daną godzinę, był to sposób na ograniczenie ilości kontaktów oraz uniknięcie kolejek. Przed wejściem do punktu poboru każdy krwiodawca wypełniał krótką ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz miał mierzoną temperaturę.
Tego dnia zarejestrowano łącznie 69 osób, z czego finalnie 59 oddało krew. Zebrano 25,55 litrów pełnej krwi. Pomimo trwania epidemii, w szpitalach dalej wykonuje się zabiegi i operacje, więc krew jest ciągle potrzebna. Szczególną formą dzielenia się sobą w obecnych czasach jest oddawanie osocza przez osoby, które wyzdrowiały po zachorowaniu na COVID-19 w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na minionej akcji poboru „osoczem ozdrowieńca” podzielił się jeden z członków naszego Stowarzyszenia, Sławomir Wiśniewski. Jest to długi proces donacji, więc tym bardziej serdecznie dziękujemy i przypominamy, że osocze oddane przez jednego dawcę może pomóc nawet trzem chorującym osobom.
Po oddaniu krwi każdy dawca odwiedzał stoisko Stowarzyszenia HDK, gdzie krwiodawcy otrzymywali zestaw gadżetów, w tym komin pełniący funkcję maseczki, na którym znajdowały się loga organizatorów akcji, oraz karnet wstępu na strzelnicę Zamojskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego „Twierdza”. Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz osobom, które nas wsparły bezcenną pomocą w realizacji działań honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców Gminy.
Jak na każdej akcji poboru krwi, tak i tym razem, przeprowadzono zbiórkę czekolad „PODAJ DALEJ”, w ramach której krwiodawcy dzielili się otrzymaną po donacji czekoladą. Czekolady tym razem trafiły do podopiecznych Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu. Z całego serca dziękujemy Krwiodawcom za to, że zawsze są gotowi dzielić się z innymi.
Wizyta w zamojskim punkcie poboru krwi była okazją, aby zobaczyć z bliska cały proces przetwarzania oraz magazynowania bezcennego leku, jakim jest ludzka krew. Od momentu pobrania krwi do jej przetoczenia osobie potrzebującej, wykonuje się wiele bardzo złożonych procesów oraz badań laboratoryjnych. Dziękujemy wszystkim pracownikom Terenowego Oddziału RCKiK w Zamościu, z Kierownik dr. n.med Anną Miką na czele, za możliwość zorganizowania gminnej akcji poboru krwi w zmienionej formule, za współpracę oraz okazję zobaczenia z bliska pracy OT RCKiK.
Była to ostatnia akcja poboru krwi w tym roku, organizowana przez Stowarzyszenie HDK przy UGZ. Z końcem listopada skończyła się również III edycja „Bitwy Sołectw” – podsumowanie tego międzysołeckiego konkursu opisujemy w osobnym artykule. Dziękujemy wszystkim za
wsparcie, pomoc w organizowaniu akcji poboru krwi oraz promowanie idei Honorowego Krwiodawstwa. Mamy nadzieję, że kolejne akcje w 2021 r. okażą się równie efektywne, jak te, które dzięki Wam, Drodzy Krwiodawcy, zorganizowaliśmy do tej pory.

Zarząd SHDK przy UGZ