Zawody młodzieżowych drużyn pożarniczych

1034

Dziewięć sekcji Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy Zamość zgłosiło się do gminnych zawodów sportowo-pożarniczych. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się sekcja z OSP Wólka Wieprzecka, a w rywalizacji chłopców zwyciężyła sekcja „gospodarzy” z OSP Pniówek. Zawody odbyły się 16 czerwca 2019 r. na boisku w Pniówku.
Młode druhny i młodzi druhowie z jednostek OSP Gminy Zamość rywalizowali podczas Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się na boisku przy świetlicy w Pniówku. Główny cel organizacji zawodów to m.in. ocena stanu wyszkolenia pożarniczego członków MDP, popularyzowanie zagadnień ochrony przeciwpożarowej wśród społeczeństwa, kształtowanie świadomości ratowniczej wśród młodzieży i mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu pożarniczego. Do udziału w zawodach zgłosiło się 9 sekcji, w tym 3 dziewczęce oraz 6 chłopięcych. Przed godziną 14:00 Komendant Gminny OSP, druh Tomasz Bosiak, wprowadził na boisko sportowe wszystkie sekcje Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Czas przemarszu uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Białowola pod dyrekcją kapelmistrza Józefa Tokarza. Następnie Komendant złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia zawodów Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zamościu, druhowi Piotrowi Koczułapowi, który powitał wszystkich zebranych, a szczególnie uczestników sportowych zmagań. Następnie Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński, który jednocześnie pełni też funkcję Honorowego Prezesa ZOG ZOSP RP, powitał wszystkich zebranych, życząc młodzieży dobrej sportowej zabawy. Zawody sportowo-pożarnicze rozegrano w następujących konkurencjach: sztafeta z przeszkodami 7 x 50 m, ćwiczenia bojowe oraz prezentacja sekcji w zakresie musztry.

Miejsca na podium zajęły:

Sekcje dziewcząt: I miejsce – MDP Wólka Wieprzecka; II miejsce – MDP Skokówka; III miejsce – MDP Płoskie.

Sekcje chłopców: I miejsce – MDP Pniówek; II miejsce – MDP Białowola; III miejsce – MDP Skokówka.

Nad przebiegiem zawodów czuwała Komisja Sędziowska pod przewodnictwem Głównego Sędziego – Wiceprezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP druha Mirosława
Sobonia. Ponadto, każda konkurencja miała swój skład sędziowski, złożony z przedstawicieli jednostek OSP z terenu Gminy Zamość. Zawody przebiegały w miłej, koleżeńskiej atmosferze, a zawodnicy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami sportowymi. Jedyne obawy organizatorów były związane z ryzykiem upału i ostrego słońca, ale na szczęście na czas rywalizacji na boisku słońce skryło się za cienką warstwą chmur, które zapewniły zawodnikom przyjemny cień. W czasie zawodów sportowo-pożarniczych nie zabrakło atrakcji towarzyszących, zwłaszcza dla kibiców, rodzin i dzieci – był dmuchany zamek, były warsztaty rękodzielnicze, pokaz wyposażenia bojowych samochodów pożarniczych OSP i rekreacyjne urządzenie „dla odważnych” zwane „żyroskopem” – każdy śmiałek mógł doświadczyć wrażeń, jak na karuzeli lub egzaminie do szkoły lotniczej.
Zwycięskie sekcje MDP reprezentowały Gminę Zamość 22.06.2019 r. na XX Powiatowych Igrzyskach LZS Mieszkańców Zamojskiej Wsi („Święto Sportu Powiatu Zamojskiego”) w Zwierzyńcu. Wszystkim dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w tegorocznych zawodach w Pniówku serdecznie dziękujemy i gratulujemy sportowej postawy. Podziękowania należą się też rodzicom, opiekunom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

GOK na podstawie relacji tekstowej Bożeny Kozioł (UGZ, OSP)