Zamojski łazik z misją na marsie

Młodzieżowa drużyna robotyczna New Tech 7570, działająca przy Technikum New Technology w Zamościu, wzięła udział w zawodach European Rover Challenge (ERC) w Kielcach (13-15.09.2019). Do drużyny należy m.in młodzież z takich sołectw Gminy Zamość, jak Żdanów, Kalinowice i Płoskie.

Zawody ERC to jedna z najważniejszych imprez kosmicznych w Polsce i Europie adresowana do studentów uczelni wyższych. Drużyny budują łaziki marsjańskie, które podczas 3 dni zawodów wykonują określone zadania symulujące pracę robotów na powierzchni czerwonej planety. W pierwszym zadaniu musiały pobrać cztery próbki gruntu z miejsca wskazanego przez sędziów, w kolejnym przeprowadzić manipulacje na specjalnym panelu elektrycznym, a trzecim wyzwaniem dla łazików było pobranie trzech elementów ukrytych na polu i dostarczenie ich do wyznaczonego miejsca.
Zamojska drużyna New Tech 7570 zajęła 14 miejsce na 28 zespołów startujących, przy czym przeszła do historii zawodów jako najmłodsi uczestnicy European Rover Challenge.
„Trzeba przyznać, że wzbudziliśmy niemałą sensację – mówił kapitan zespołu Przemek Huzar – Jesteśmy przecież jeszcze uczniami I klasy technikum, a ERC to międzynarodowa rywalizacja dla studentów politechnik. Wysłaliśmy jednak zgłoszenie, opracowaliśmy dokumentację łazika i udało się nam zakwalifikować na turniej. Nie mieliśmy jednak taryfy ulgowej wśród sędziów. Musieliśmy wykonać łazikiem takie same konkurencje jak inni oraz zaprezentować po angielsku budowę łazika, historię drużyny, działania i jej cele. Tym bardziej cieszy nas osiągnięty sukces.”
Zawody wygrał tytułowany zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, któremu medal wręczył, odwiedzający w tym czasie województwo świętokrzyskie, Premier Mateusz Morawiecki. Podczas European Rover Challenge drużyna New Tech 7570 miała również stoisko wystawiennicze, na którym prezentowała budowane przez siebie roboty oraz rozdawała materiały promocyjne, w tym mapy turystyczne Gminy Zamość, przekazane przed wyjazdem przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość.
Nabór do młodzieżowej drużyny robotycznej New Tech 7570 jest otwarty przez cały rok. Jeśli masz 14-16 lat i interesujesz się majsterkowaniem, programowaniem, budową maszyn lub elektroniką, to zapraszamy do kontaktu. Zajęcia są bezpłatne. Więcej szczegółów na stronie: www.facebook.com/newtechzamosc lub pod numerem telefonu 697 277 233. Hubert Siemieńczuk

ZAPOWIEDŹ WYDARZENIA! WAŻNE DLA SZKÓŁ!
ZAWODY ROBOTYCZNE LEGO DLA SZKÓŁ I DZIECI W WIEKU 9-14 LAT
Drużyna New Tech 7570 organizuje 15 grudnia 2019 r. w Zamościu zawody FIRST LEGO League (FLL). Zawody skierowane są m.in. do szkół Gminy Zamość. W pierwszym etapie należy utworzyć grupę robotyczną (3-5 osób), która zarejestruje się na zawody FLL. Następnie przez kilka miesięcy drużyny przygotowują się do zawodów: budują z klocków LEGO, programują i testują roboty, które mają wykonywać określone zadania konkursowe. W 2019 roku wyzwaniem konkursu FLL jest „City Shaper – budynki przyszłości”. Na ocenę końcową drużyny składa się projekt robota, wykonywanie zadań konkursowych, praca zespołowa oraz prezentacja przed Jury drużyny i robota. Zwycięzca turnieju regionalnego w Zamościu weźmie udział w turnieju ogólnopolskim w Kraśniku, a mistrz Polski pojedzie na finał do USA. Rejestracja drużyn trwa do 13 października 2019. Kontakt i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 697-277-233 (www.first-lego-league.org).