Powitanie wiosny

623

Zmiana pór roku to doskonała okazja by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W Przedszkolu w Kalinowicach przygotowania do powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci podlewały cebule z których wyrastał szczypiorek i wysiały rzeżuchę. Nie zabrakło również prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.
21 marca w progach naszego przedszkola gościliśmy Kameralistów Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Sala gimnastyczna zamieniła się w wielką, barwną łąkę, pełną kwiatów, ptaków i motyli. Zespół dał gościnny koncert, który przybliżył dzieciom zwyczaje związane z powitaniem wiosny np. „topienie marzanny”. Dzieci mogły na żywo zobaczyć i usłyszeć saksofon, trąbkę i waltornię. Uczyły się rozpoznawać brzmienie tych instrumentów. Instrumentaliści zaprezentowali utwory muzyczne związane z przyjściem wiosny. Były wspólne zabawy ruchowe przy muzyce.
22 marca dzieci w ramach zajęć z rytmiki spotkały się z Panią Wiosną. Pani Wiosna oznajmiła dzieciom, że od dziś zaczyna swoje panowanie w przyrodzie i pogodzie. Wspólnie z dziećmi odtańczyła radosny, wiosenny taniec. Opowiedziała także o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie.
Każde dziecko w tych dniach miało zielony strój, który miał symbolizować wiosnę. W ten sposób dzieci wyraziły swoją radość z przyjścia nowej pory roku.