Konkurs DOŚWIADCZ FIZYKI

202

Kilkoro uczniów Szkoły Podstawowej w Żdanowie wzięło udział w VI edycji konkursu „Doświadcz fizyki”, organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Złojcu we współpracy z Instytutem Fizyki UMCS w Lublinie – Pracownią Dydaktyki Fizyki.
Głównym celem konkursu jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania fizyką wśród młodzieży klas VII, VIII szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych. Łącznie do konkursu zgłoszono aż 90 doświadczeń autorstwa 61 uczniów z 24 szkół z południowo-wschodniej części regionu lubelskiego. Do finału wykładowcy fizyki UMCS w Lublinie zakwalifikowali 26 doświadczeń, przygotowanych przez 23 uczniów z 14 szkół, wśród nich jako jedyni z Gminy Zamość zakwalifikowali się uczniowie ze szkoły w Żdanowie: Julia Skałecka, Jakub Siek, Daniel Ziemba i Maksymilian Pęk.
27 maja 2019 r. w szkole w Złojcu nasi uczniowie zaprezentowali swoje doświadczenia przed komisją, uczestnikami i publicznością. Cała „czwórka” odnotowała sukcesy: Julia Skałecka, uczennica klasy VII, zdobyła III miejsce za doświadczenie „Jedna ręka pokonuje cztery”; Jakub Siek, uczeń klasy VIII, uzyskał IV miejsce za wykonany własnoręcznie silnik Stirlinga z użyciem drukarki 3D; Daniel Ziemba, uczeń klasy VII, otrzymał wyróżnienie za doświadczenie: „Siła akcji i reakcji”; Maksymilian Pęk, uczeń klasy VIII, został wyróżniony za prezentację działania telegrafu i transmisji sygnału na odległość z wykorzystaniem gruntu do zamknięcia obwodu. Uczestnikom finału i ich rodzicom gratulujemy, życząc dalszych sukcesów.

Mirosław Kuduk (SP Żdanów)