Gmina Zamość na 43 Kiermaszu Wielkanocnym

1000

Dwie nagrodzone rękodzielniczki z Płoskiego, kilka stoisk KGW z Gminy Zamość, 6 stoisk gminnego rękodzieła, poczęstunek dla wystawców serwowany przez KGW Lipsko, śpiewające na scenie „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, Wójt wręczający nagrody i podziękowania, wszechobecne gminne Stowarzyszenie Kobiet 28+ – trzeba przyznać, że Gmina Zamość była bardzo „widoczna” na tegorocznym Kiermaszu Wielkanocnym w Zamościu, w pełni wykorzystując zaproszenie ze strony Organizatorów.

43. Kiermasz Wielkanocny w Niedzielę Palmową odbył się tradycyjnie, jak co roku, na płycie Rynku Wielkiego w Zamościu. Już od godziny dziewiątej można było odwiedzać stoiska ze świątecznymi ozdobami, wypiekami, produktami regionalnymi, wikliną, a nawet roślinami ozdobnymi. Widać było różnorodność technik oraz pomysłów zdobienia i wykonywania pisanek. I można tylko się domyślać, że zapewne troska o ochronę unikalnych wzorów powodowała, że niektórzy sprzedający prosili o nierobienie zdjęć prezentowanym pisankom i wyrobom. Swoje dzieła rękodzielnicze prezentowali także mieszkańcy Gminy Zamość, wśród których były m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, w szczególności z Bortatycz, Jatutowa, Szopinka i Wysokiego, oraz twórcy indywidualni w osobach pań Haliny Juszczak, Stanisławy Lewandowskiej, Krystyny Pęk, Leokadii Pomarańskiej, Czesławy Strzałki i Beaty Szymanek.
O godzinie 12:00 podsumowano 43. Konkurs Wielkanocny, organizowany przez Zamojski Dom Kultury, Muzeum Zamojskie i Stowarzyszenie Twórców Ludowych O/w Zamościu. Jego przedmiotem były pisanki, palmy oraz plastyka obrzędowa związana ze Świętami Wielkanocnymi. Nagrody w konkursie ufundowali Prezydent Zamościa, Starosta Zamojski i Wójt Gminy Zamość – wyróżnienia Wójta Ryszarda Gliwińskiego przyznano dwóm mieszkankom Gminy, paniom Leokadii Pomarańskiej i Elżbiecie Wróbel (obie z Płoskiego).
Kiermaszowi towarzyszyły ludowe zaśpiewy i piosenki w wykonaniu zespołów „Ogrodniczki” z Łabuń i „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii w Gminie Zamość. Naszą Gminę promowano również poprzez organizację degustacyjnego stołu z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami, który przygotowały w obiekcie Muzeum Zamojskiego członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Lipska. Nad organizacją udziału Gminy w 43. Kiermaszu Wielkanocnym czuwały Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość i Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, a głównymi organizatorami przedsięwzięcia były Muzeum Zamojskie i Zamojski Dom Kultury.

GOK: MM i JK
fot. M. Misztal i Z. Pietrynko