Akademia Młodego Przyrodnika

186

W dniach 6-8.05.2019 r. grupa uczniów z klasy V i VI Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej wzięła udział w projekcie „Akademia Młodego Przyrodnika” pod patronatem Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.
Zajęcia prowadzone były przez kadrę naukową UMCS i miały charakter warsztatowy oraz formę całodniowej wycieczki dydaktycznej.
W trakcie zajęć uczniowie poznawali, różne rodzaje skał i ich pochodzenie. Dowiedzieli się jak powstały wszystkie planety, gwiazdy, księżyce oraz Słońce. Każdy uczeń zaprezentował jedną erę z dziejów Ziemi, a prace uczniów stworzyły plakaty chronologicznego pojawiania się życia roślin i zwierząt na Ziemi. W trakcie wycieczki z wielką pasją i zaangażowaniem uczniowie uczestniczyli w zajęciach w kamieniołomach, gdzie mieli okazję samodzielnie prowadzić prace wykopaliskowe. Efektem pracy uczniów są liczne odnalezione w skałach skamieniałości różnych organizmów żyjących na Ziemi miliony lat temu. Pod okiem specjalistów z zakresu geologii prace odkrywkowe dzieci zostały skatalogowane, opisane i będą służyły jako nieoceniona pomoc naukowa w naszej szkole.