Zajęcia terenowe

249

2 października 2018r. uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zawadzie wzięli udział w zajęciach terenowych w Zwierzyńcu. Pierwszym punktem programu był pobyt w Nadleśnictwie oraz w Wyłuszczarni Nasion. Uczniowie mogli się tam dowiedzieć w jaki sposób i w jakim celu pozyskuje się nasiona z drzew, jak przebiega proces oceny jakości nasion oraz jak wygląda pierwszy etap wysiewania nasion. W dalszej części młodzież przeszła do sali edukacyjnej gdzie pracownik Nadleśnictwa prezentował uczniom różne metody nauki przez zabawę np. rozpoznawanie odgłosów zwierząt, rozpoznawanie drzew iglastych po rodzajach szyszek.Kolejnym punktem programu było wejście na Bukową Górę. Uczniowie chętnie i z zapałem pokonywali kolejne stopnie, podziwiając tym samym faunę i florę Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po zejściu z Bukowej Góry młodzież wraz z opiekunami i przewodnikiem dotarła do wioski Sochy spacyfikowanej podczas II wojny światowej. Na miejscowym cmentarzu uczniowie zapalili znicz.
Następnym punktem było udanie się nad stawy Echo i obserwowanie chluby parku- koników polskich. Młodzież miała okazję przejść się ścieżką edukacyjną przez las do Zwierzyńczyka, a następnie spacerując przez miasteczko, zobaczyć budynki dawnego Zarządu Ordynacji, barokowy kościół na wodzie p.w. św. Jana Nepomucena z XVIII wieku oraz Browar Ordynacki.
Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego – zwiedzanie wystawy „W krainie buka, jodły i tarpana”. Uczniowie poznali historię życia na ziemi, oglądali skamieniałości, szatę roślinną oraz zwierzęta zamieszkujące lasy Roztocza.
Czas upłynął mile i bardzo szybko. Wszyscy wrócili do szkoły trochę zmęczeni ale zadowoleni i bogatsi o nowe informacje i doświadczenia.