„Niepodległa”- w sercach i pamięci dzieci przedszkolnych z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola W Kalinowicach

„Polska” Ryszard Przymus
Polska – to taka kraina, która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy.
Polska – Ojczyzna…
Kraina, która się w sercu zaczyna.

Tegorocznym priorytetem polityki oświatowej jest budowanie postawy poszanowania Ojczyzny i edukacja patriotyczna. W naszym przedszkolu działania dotyczące obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski rozpoczęliśmy już na wiosnę , zaś projekt edukacyjny zatytułowany „A było to tak…” to kontynuacja działań związanych z tą tematyką skierowany do najmłodszych odbiorców historii . Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych – godło, flaga i hymn.
W ramach realizacji działań z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyła się audycja muzyczna w wykonaniu Kameralistów Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu „Jesteśmy Polakami”. Kolejnym działaniem mającym na celu przypomnienie o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju było wykonanie plakatu „Polska moja Ojczyzna” przez przedszkolaków z poszczególnych grup. O tym jak ważny jest patriotyzm w naszym przedszkolu mogli przekonać się również Rodzice i osoby odwiedzające nasze przedszkole. Odzwierciedleniem tego była dekoracja naszej placówki oraz prace plastyczne dzieci . W czasie spotkania z 20 Gromadą Zuchową „Wesołe iskierki” ich druhną drużynową oraz komendantem Hufca ZHP w Zamościu, dzieci przedszkolne mogły uczestniczyć w lekcji historii . Zuchy zaprezentowały fragment zbiórki patriotycznej „Mamy Niepodległą” w ramach zdobywania sprawności „Piłsudczyk”. W kolejnym dniu nawiązującym do wydarzeń sprzed 100 lat – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata, dzieci z grupy cztero i pięciolatków naszego przedszkola zaprezentowały biesiadę okolicznościową w formie inscenizacji słowno-muzyczno- ruchowej dla całej społeczności przedszkolnej , Rodziców oraz gości z Urzędu Gminy Zamość . Nie zabrakło tańców, wierszyków i piosenek o tematyce patriotycznej oraz pieśni żołnierskich i legionowych.
Finałem tygodniowego projektu, było włączenie się 9 listopada o godzinie 11.11 wszystkich przedszkolaków do odśpiewania wraz uczniami naszej placówki Hymnu Państwowego.

Udostępnij