Piernikowe cuda

1199

Już od 6 grudnia 2017 roku w budynku Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach pachnie piernikami. To znak, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Stało się już tradycją, że dzieci z naszego przedszkola i szkoły wraz z całymi rodzinami w oczekiwaniu na te jedne z najpiękniejszych świąt przygotowują na konkurs „piernikowe dzieła sztuki”.
Celem konkursu jest przede wszystkim kultywowanie rodzinnych tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz zacieśnianie więzi rodzinnych podczas wspólnych działań w domu, przedszkolu i szkole.
To już piąta edycja tego konkursu. Konkurs rozrasta się i w tym roku został objęty patronatem Wójta Gminy Zamość.
Na konkurs wpłynęło 37 prac. Wszystkie prace są oryginalne i piękne. Widać że wykonanie ich wymagało od wykonawców kreatywności, dokładności, cierpliwości i zegarmistrzowskiej wręcz precyzji. Trudno sobie wyobrazić, że z piernikowego ciasta można wyczarować chatki obsypane śniegiem, sanie ciągnięte przez renifery, choinki ozdobione bombkami czy Świętego Mikołaja. Niektóre prace dodatkowo podświetlone są światełkami.
Trudu oceny prac podjęła się Komisja w składzie: Przewodniczący Komisji – Pani Jolanta Bondyra – Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach; Pani Agata Piwko – Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ oraz Pracownia Rękodzieła AGAART w Szopinku; Pan Henryk Świdnik – E.Leclerc w Zamościu; Pani Joanna Jaroszyńska – Szkoła Podstawowa w Kalinowicach; Pani Edyta Bednarz – Przedszkole w Kalinowicach; Pan Mirosław Kołtun – Sołectwo w Kalinowicach.
Obrady jury były bardzo burzliwe, gdyż poziom artystyczny wszystkich prac był wysoki i wyrównany. Po głosowaniu Komisja postanowiła nagrodzić 15 prac oraz przyznała 12 wyróżnień.
Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach otrzymała Zuzanna Bober z klasy III b.; Nagrodę Wójta Gminy Zamość przyznano pracy wykonanej przez Izabelę Kołtun z klasy I a i Przemysława Kołtuna z klasy IV a.; I miejsce przypadło: Igorowi Litwińczukowi z grupy Misie oraz Emilce Szust z III b i Hubertowi Szust z grupy Wiewiórki.; II miejsce zdobyli: Wojciech Kożuch grupa Misie, Nikola Majkutewicz grupa Wiewiórki.; III miejsce uzyskali: Julia Furgała grupa Misie, Igor Koszel grupa; Wiewiórki, Patrycja Podolak grupa Wiewiórki, Natalia Szpuga grupa Motylki.
Komisja postanowiła przyznać nagrodę za innowacyjność. Otrzymał ją Tymoteusz Fik z grupy Wiewiórki.
Pan Henryk Świdnik, który reprezentował firmę E.Leclerc w Zamościu postanowił ufundować nagrody specjalne. Otrzymali je: I miejsce – Kacper Sagan, klasa III c; II miejsce – Julia Hasiak, klasa IIIa; III miejsce – Amelia Bortacka, klasa III b i Mateusz Bortacki, klasa I a; Iga Najda, klasa IV a i Kamil Najda, klasa VII a.
Komisja wyróżniła prace: Elizy Fik, klasa I b; Marianny Irla, klasa IV a; Zuzanny Irla, grupa Motylki; Julii Koziej, klasa III b, Dominiki Koziej, klasa IV a; Hanny Michałkiewicz, grupa Misie, Emilii Michałkiewicz, klasa I a; Anny Mróz, grupa Żabki; Marty Panasiewicz, grupa Misie; Alicji Pudełko, klasa III b, Hanny Pudełko, klasa IV a; Jakuba Sobczuka, grupa Misie; Miłosza Sobczuka, grupa Żabki; Aleksandry Wolińskiej, klasa III c; Wiktorii Wszoły, klasa IV b; Julii Grzybek, grupa Misie i Oli Grzybek, IV a.
Rada Rodziców Zespołu w porozumieniu z Komisją Konkursową przyznała dodatkowo swoje nagrody i wyróżnienia: I miejsce: Igor Litwińczuk grupa Misie; II miejsce: Julia Grzybek grupa Misie i Aleksandra Grzybek klasa IVa; III miejsce: Marianna Irla klasa IVa.
Wyróżniono następujące prace: Gabriela Kopiec klasa III a; Anna Sawicka grupa Biedronki; Maja Pilipczuk grupa Biedronki; Adaś Zawiślak grupa Misie i Kacper Piela klasa II b.
Uroczyste rozdanie nagród odbyło się podczas spotkania świątecznego w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach w dniu 15 grudnia 2017 roku.
Tekst: Organizatorzy

Barbara Paczkowska i Mirosława Mierzwa
Zdjęcia: Emil Cabaj