Spotkanie z poezją – W czym tkwi piękno?

1383

W dzisiejszym świecie wszystko wokół dzieje się w tak oszałamiającym tempie, że rzadko kiedy możemy przystanąć, aby nabrać w płuca powietrza, nasycić się pięknem otaczającego świata i odkryć jego magię. Taką okazję mieli 23 września 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w Sitańcu i zaproszeni goście podczas spotkania poetyckiego pod hasłem „W czym tkwi piękno?”, przygotowanego przez polonistkę panią Renatę Sobczyńską. Gościem honorowym oraz inicjatorką spotkania była pani Maria Duławska- poetka, autorka wielu wierszy dla młodszych i starszych czytelników. Swoją obecnością zaszczyciły nas również pani Elżbieta Stankiewicz- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, współorganizator spotkania, panie Krystyna Sikorska i Barbara Dużyńska- emerytowane nauczycielki, pani Urszula Tłuczek- pracownik biblioteki, pani Joanna Bekier – sołtys Sitańca.
Po powitaniu zaproszonych gości przez pana dyrektora Jacka Szubę w pięknej, jesiennej scenerii wysłuchaliśmy recytacji wybranych utworów poetyckich. Wszystkie recytacje w wykonaniu uczniów gimnazjum zostały nagrodzone gromkimi brawami. Dzięki liryce, która jest najczulszym barometrem serca, mogliśmy wsłuchać się w symfonię dźwięków, zachwycić się magią świata. Po poetyckim koncercie dedykowanym wszystkim miłośnikom poezji, swoje utwory zaprezentowały panie Krystyna Sikorska i Barbara Dużyńska. Pani Dużyńska przeczytała dwa krótkie opowiadania, natomiast pani Sikorska recytowała wybrane wiersze ze swojego bogatego, niepublikowanego zbioru, w których w sposób poważny bądź pełen humoru, mówi o życiu i otaczającej nas naturze. Na koniec głos zabrała pani Maria Duławska, która pochwaliła występ uczniów oraz w ciepłych słowach wyraziła się o zaprezentowanych utworach swoich przedmówczyń. Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać wierszy poetki, która odkryła przed nami, dzięki zaklętemu w słowie obrazowi, piękno świata. Spotkanie było okazją do przypomnienia akcji z 2011 r., kiedy to z okazji Międzynarodowego Roku Ochrony Lasu przed budynkiem szkoły zostało posadzonych kilka drzew i krzewów. Wśród zaproszonych gości byli ci, którzy je sadzili, dlatego też uczestnicy spotkania wyszli na zewnątrz , aby obejrzeć swoje drzewka i je podlać.
To wrześniowe, jesienne przedpołudnie było dla wszystkich magicznym wydarzeniem opromienionym poezją wybitnych poetów minionych epok, którzy, jak powiedziała pani Maria Duławska, na pewno tam zza chmurki, słysząc swoje utwory, uśmiechali się do młodych recytatorów.

Renata Sobczyńska