Szkoła Podstawowa w Białowoli „Przyjacielem Pszczół na piątkę”

1140

Ogólnopolski konkurs dla szkół „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”, organizowany był w ramach V edycji programu „ Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Wzięło w nim udział aż 2445 placówek z całej Polski. Zadaniem konkursowym dla uczniów było kreatywne zagospodarowanie umownych 5m2 dla pszczół. Szkoła Podstawowa w Białowoli jako jedna z dwóch szkół w województwie lubelskim zdobyła Wyróżnienie. W konkursie nagrodzono 5 szkół i przyznano 40 Wyróżnień.
W ramach akcji prowadziliśmy różnorodne działania. Dzieci na zajęciach aktywnie pogłębiały wiedzę o pszczołach i innych owadach pszczołowatych. Stworzyliśmy miejsce przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym w szkolnym ogródku. Posadziliśmy kwiaty miododajne i wykonaliśmy poidełka. Uczestniczyliśmy w prelekcji filmów o pszczołach i praktycznych warsztatach, wykonując prace plastyczne różnymi technikami. Odwiedziliśmy pasiekę u zaprzyjaźnionego pszczelarza, który przedstawił uczniom, jak wygląda życie w ulu, czym zajmują się pszczoły i ile im zawdzięczamy. Dzieci zobaczyły jak zbudowany jest ul, spróbowały pszczelich wytworów, a nawet przymierzyły strój pszczelarza. Pragniemy bardzo gorąco podziękować pani Gustawie Chróścikowskiej za lekcję pszczelarstwa, oprowadzenie po pasiece oraz słodki poczęstunek. Podsumowując nasze działania zorganizowaliśmy w naszej szkole „Dzień Pszczoły”. Uczniowie w przebraniach pszczółek brali udział w zabawach ruchowych, quizach i konkurach wiedzy o pszczołach, a także w pochodzie ulicami naszej miejscowości, rozdając kwiaty przechodniom. Wszyscy dobrze się bawili. Takie święto pszczoły stanie się naszą tradycją.
A teraz kiedy nasza szkoła została wyróżniona spośród tak wielu szkół biorących udział w konkursie to z dumą możemy powiedzieć, że staliśmy się prawdziwymi przyjaciółmi pszczół.

Ewa Wróbel – SP w Białowoli