Dzień otwarty w szkole w Borowinie Sitanieckiej

1566

W sobotę 28. 02. 2015 r. z inicjatywy pani dyrektor Krystyny Ptak do szkoły zostały zaproszone dzieci 4, 5 i 6 letnie i ich rodzice. Celem miłego spotkania było pokazanie najmłodszym mieszkańcom Borowiny Sitanieckiej i Łapiguza oferty dydaktyczno – opiekuńczej szkoły, budynku szkolnego, a przede wszystkim wspaniale wyposażonych sal do zabaw i nauki dla przedszkolaków.
Punktualnie o godzinie10.00 grupa maluszków w towarzystwie swoich mamuś i pod opieką pani dyrektor oraz nauczycieli rozpoczęła pierwszą przygodę ze szkołą. Sympatyczni goście najpierw zwiedzili wszystkie pomieszczenia, o których opowiedziała pani dyrektor. Następnie były już same przyjemności zabawy i zajęcia dla dzieci przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli. Wśród atrakcji znalazły się ciekawe zajęcia prowadzone w języku angielskim przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej, która na co dzień jest dostępna w sali przedszkolnej. Śmieszna małpka – pacynka zachęciła wszystkich uczestników do wspólnej zabawy i poznawania języka, którego na pewno będą mogli nauczyć się w naszej szkole. Program dnia otwartego zakładał pełną aktywność uczestników, dlatego znalazły się ciekawe, aktywizujące i rozwijające inwencję twórczą zabawy plastyczne. Dzieci zostały zapoznane z krótkimi utworami z literatury dziecięcej, a następnie malowały, rysowały i rozmawiały ze sobą o kolorach i postaciach przez siebie tworzonych. Zabawy plastyczne były inspirujące i wyzwoliły w dzieciach wiele radości z tworzenia małych dzieł rysunkowych . Po ich zakończeniu wszyscy mali artyści zostali nagrodzeni pochwałami. W przerwach między zajęciami, ich uczestnicy mogli posilić się zjadając smaczne kanapki i pijąc słodki soczek w specjalnie przygotowanym dla nich bufecie. Wzmocnieni posiłkiem, mali goście z ochotą przystąpili do wykonania kruchych ciasteczek. Wcześniej przygotowane ciasto samodzielnie wałkowali, wykrawali przy pomocy foremek dowolne kształty, a na koniec ozdabiali ciasteczka, posypując je płatkami migdałowymi i wiórkami kokosowymi. Wszyscy wykazali się pomysłowością i dużym zaangażowaniem w pracę. Na koniec ciasteczka zostały upieczone, poczęstowano nimi mamusie przedszkolaków i odbyła się degustacja. Wypieki udały się bardzo. Zadowolone przedszkolaki zabrały część ciasteczek ze sobą do domu jako słodką i pachnącą pamiątkę pobytu w szkole. Dla odwiedzających w tym dniu mury szkoły, małych dzieci nie zabrakło też aktywności ruchowej w postaci zabaw przy muzyce z wykorzystaniem różnych przyrządów i przyborów sportowych. Były tory przeszkód, zadania sprawnościowe, jak również małe wyścigi i zabawy ruchowe ze śpiewem. Po zmaganiach sportowych nadszedł czas na spontaniczną, integracyjną zabawę. W tym celu uczestnicy przeszli do jednej z sal przedszkolnych, gdzie mieli możliwość korzystania z wielu interesujących zabawek, układanek i klocków. Szybko powstały różne ciekawe budowle, zostały rozdane role w zabawach. Dzieci bawiły się zgodnie, nawiązały ze sobą dobry kontakt, poznawały się wzajemnie. Ciepła, rodzinna atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu, sprawiała, że wszyscy goście czuli się świetnie. Dla rodziców przygotowano kawiarenkę, gdzie przy kawie, herbacie i domowym ciastku mieli okazję porozmawiać z panią dyrektor o szkole, nauczycielach i ofercie szkoły. Rodzice mogli w tym miejscu lepiej poznać się i podzielić spostrzeżeniami.
Czas przeznaczony na wspólne przebywanie i zabawę minął bardzo szybko. Po godzinie 10. 00 Pani dyrektor, jako gospodyni i organizatorka tego niezapomnianego dnia w szkole, w serdecznych słowach podziękowała wszystkim rodzicom za przyjęcie zaproszenia i odwiedzenie szkoły. Podziękowała też dzieciom za to, że były wspaniałe i bardzo grzeczne. Cieszymy się, że gościliśmy przyszłych przedszkolaków, a potem uczniów naszej szkoły. Życzymy ich rodzicom wielu radości i sukcesów, a dzieciom odkrywania świata w murach naszej szkoły. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

Elżbieta Swatowska