Białowola czyta dzieciom

1699

„Cała Polska czyta dzieciom” to akcja, której głównym celem jest zachęcanie dzieci, młodzież do częstego obcowania z książką i do wspólnego czytania z rodzicami. Ta prawda jest znana każdemu ale coraz częściej, w codziennej gonitwie o niej zapominamy. Doceniając wartość tego, jak ważne jest codzienne czytanie dzieciom Szkoła Podstawowa w Białowoli włączyła się do ogólnopolskiej kampanii.
Szkolną akcję czytania rozpoczęliśmy w piątek, 25 września 2015 r. Tego dnia rozpoczęła się nasza szkolna przygoda ze wspólnym czytaniem książki. W ramach wspominanej już akcji, w sali gimnastycznej zebrała się społeczność szkolna by posłuchać historii o Kubusiu Puchatku. Od samego początku towarzyszyli nam jej pluszowi bohaterowie, bo oto na kocach i poduchach obok dzieci rozgościły się Tygryski, Kubusie, Prosiaczki, Króliki, z dziecięcą miłością przyniesione do szkoły specjalnie na tą okazję.
Tego dnia rozpoczęliśmy nasze cykliczne spotkania z książką, które będziemy kontynuować raz w miesiącu. Honorowym gościem pierwszego spotkania był ksiądz Krzysztof Hawro, nowy wikariusz w naszej parafii. Ks. Krzysztof z zaangażowaniem i wielkim oddaniem czytał dzieciom książkę A. A. Milne „Kubuś Puchatek”. Uczniowie uważnie słuchali opowieści o małym misiu i jego przyjacielu Krzysiu, którzy postanowili zdobyć miód. Ponadto zaproszony gość sprawił dzieciom wielką niespodziankę przynosząc ze sobą w wielkiej skrzyni bohaterów czytanej lektury – Kubusia Puchatka oraz Kłapouchego. Ponadto w skrzyni znalazły się inne „fanty”, którymi posłużył się ks. Krzysztof, zachęcając naszych uczniów do czytania książek, do odwiedzania biblioteki i lektury czasopisma dla dzieci „Moje Pismo Tęcza”. Maluchy oraz starsze dzieci zadowolone z wizyty księdza Krzysztofa obiecały, że będą pamiętały o codziennym dwudziestominutowym głośnym czytaniu. Jako społeczność szkolna jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu Krzysztofowi za przyjęcia zaproszenia oraz wspólne chwile z lekturą.
Takie spotkania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” są niezwykle ważne dla młodych czytelników. Chcemy aby nasi uczniowie zyskali nawyk czytania, gdyż czytanie 20 minut dziennie – Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość, dlatego wybierajmy dzieciom do czytania ciekawe książki i sami bądźmy dla nich przykładem wiernego i dobrego czytelnika. Dla rozczytanego dziecka książka jest większą atrakcją niż telewizja czy gry komputerowe, spełniony musi być jeden, ważny warunek: książka musi być czytana przez kochającego i zaangażowanego rodzica lub opiekuna. Jeśli chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych i szczęśliwych ludzi czytajmy im codziennie. Dajmy dzieciom dobry przykład i poczucie bezpieczeństwa. Zacznijmy od dziś.

Bożena Radlińska