Zamiast festiwalu była żałoba narodowa

1144

W dniach 14‒15 czerwca delegacja Gminy Zamość uczestniczyła w obchodach 400-lecia parafii rzymsko-katolickiej w Janowie (po II Wojnie Światowej nazwę miasteczka zmieniono na Iwano – Frankowe). Na zaproszenie partnerskiej gminy oraz proboszcza janowskiego kościoła ks. Adama Litwitza pojechali tam przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych i zespól Ale Cantare z Płoskiego. W tych dniach miał odbyć się także Jaworowski Jarmark obejmujący Festiwal Jaworowskiej Zabawki, mający już swoją wieloletnią tradycję. Niestety, uroczystości przyszło przeżywać w duchu żałoby narodowej. W sobotę 14 czerwca br. w Ługańsku, w samolocie transportowym zestrzelonym przez separatystów rosyjskich zginęło 49 ukraińskich wojskowych. Zrezygnowano z Jarmarku.
Religijne uroczystości jubileuszowe odbywały się w kościele pw. św. Trójcy w Iwano – Frankowe. Ks. infułat Józef Pawliczek poświęcił odremontowany kościół. Msza św. odprawiana była w obydwu językach: polskim i ukraińskim. Jej oprawę muzyczną zapewniły panie z Ale Cantare. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni wierni, przedstawiciele władz powiatu jaworowskiego, gmin partnerskich gminy Iwano – Frankowe, samorządu gminy Iwano – Frankowe z wójtem Iwanem Semariakiem i gminy Zamość z wójtem Ryszardem Gliwińskim, a także liczni duchowni, w tym ze wszystkich świątyń (prawosławnych i grekokatolickich) uczestniczących w życiu religijnym miasteczka i gminy.
Po Mszy św. dookoła kościoła poprowadzona została uroczysta procesja. W kruchcie kościoła przygotowano wystawę fotograficzną poświęconą dziejom Janowa. Stąd można było też udać się do krypty, gdzie spoczywa księżna Konstancja Poniatowska z Czartoryskich, matka ostatniego króla Polski.
Historia kościoła. Parafia rzymsko-katolicka w Janowie powstała dzięki lwowskiemu ziemianinowi i pisarzowi Janowi Swoszowskiemu. Akt fundacji został sporządzony w Porzeczu 8 sierpnia 1614 r. Pierwotnie została włączona do dekanatu lwowskiego. Niestety, już w czasie powstania Bohdana Chmielnickiego kościół został spustoszony przez Kozaków. Kościół wyremontowano. Od 1941 roku podjęto starania budowy nowej, murowanej świątyni. Ostatecznie, 29 maja 1774 r., abp Wacław Hieronim Sierakowski konsekrował świątynię. Nadano wówczas kościołowi jako patronów: Świętą Trójcę, Najświętszą Maryję Pannę, św. Michała i św. Jana Chrzciciela. Przed 1774 r. lwowski artysta Maciej Miller wykonał polichromię na sklepieniach kolebkowych w nawie i prezbiterium. W 1946 r. kościół został zamknięty i przeznaczony na magazyn. Zniszczono wtedy boczne ołtarze, chór z organami, boczną barokową wiszącą ambonę i piękny ołtarz główny. Dopiero w 1990 r. zniszczona świątynia została z powrotem przekazana wiernym. 28 sierpnia 1994 r. abp Marian Jaworski poświęcił świątynię i koronował kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Janowskiej. 1 maja 2011 r. został poświęcony nowy ołtarz.
Źródło: parafia w Iwano-Frankowe

Tekst i zdjęcia: Magda Misztal