Pokazy chemiczne w Przedszkolu w Kalinowicach

1885

Co przedszkolak może wiedzieć o chemii? Teraz może wiedzieć wiele i dużo ciekawego.W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi 3 stycznia 2014 r. odwiedziła Przedszkole w Kalinowicach pani Joanna Kozak nauczycielka chemii w Gimnazjum Nr 2 im Zamoyskich we Włodawie.
Pani chemiczka zaprezentowała przedszkolakom szereg ciekawych i bardzo efektownych doświadczeń chemicznych. Głównym celem spotkania było rozbudzenie wyobraźni dziecięcej oraz zapoznanie z nowymi zjawiskami i pojęciami. Na tym zadziwiającym pokazie uczestniczyły dzieci ze starszych grup wiekowych,które w czasie jego trwania nie zapominały o przestrzeganiu wprowadzonych zasadach bezpieczeństwa . Od specjalisty dowiedziały się też , że obowiązują one we wszystkich laboratoriach .
Zapewne żadne dotychczasowe spotkanie w przedszkolu nie wywarło tak wielkiego wrażenia, co dało się szczególnie zauważyć. Dzieci z ciekawością oglądały czarodziejskie sztuczki nauczycielki m. in. jak zabarwia się woda na różne kolory pod wpływem odczynników chemicznych oraz jak można upiec „babkę” bez pieczenia. Wiele fascynacji dostarczyły im również doświadczania, wręcz jak „z kapelusza magika”pod nazwą- „pasta dla słonia,kolorowy ogródek chemiczny, zimny płomień, znikająca barwa, zaczarowane pismo, ognie bengalskie”.
Wiadomym jest, iż doświadczenia chemiczne mają w sobie specjalnego rodzaju siłę przyciągania, zarówno dla przeprowadzającego te doświadczenia, jak dla obserwatorów. Wszelkie  eksperymenty budzą w dzieciach ciekawość, oswajają z nieznanymi dotąd zjawiskami, dostarczają im dużo radości, czego dowodem było to spotkanie z„małym światem chemii.”
Dzieci uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane i dlatego też nie możemy o tym zapominać!

Henryka Ćwirzeń, Beata Pintal ZSPiP w Kalinowicach