Mój dom – moja mała Ojczyzna

1510

Specyfika okresu przedszkolnego sprzyja tworzeniu się poczucia przynależności narodowej. Dziecko w sposób naturalny chłonie to, co je otacza. Od spraw najprostszych i najbliższych, takich jak ulica, dom, miejscowość, do tego co ważne dla całego kraju. Sprzyja to realizowaniu tematyki z zakresu edukacji regionalnej a stopniowe zapoznawanie dzieci z tradycjami i obyczajami, służy rozwijaniu tożsamości lokalnej i narodowej. Na bazie powyższych przekonań i wspólnych działań, w ramach realizowanego w przedszkolu programu regionalnego „Mój dom – nasz region – mała Ojczyzna”, został zorganizowany gminny i ogólnopolski konkurs plastyczny „Mój dom – moja mała Ojczyzna”. Celem konkursu było kształtowanie u dzieci postawy patriotycznej, rozbudzanie szacunku dla symboli narodowych a także wyrabianie u dzieci poczucia dumy z przynależności do swojej miejscowości – małej Ojczyzny.
Na konkurs gminny napłynęło 56 prac ze przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z Gminy Zamość. Komisja konkursowa w składzie: Agata Piwko, Jolanta Smyk, Beata Surmacz, Zofia Przytuła, Mirosława Mierzwa i Marzena Gontarz, biorąc pod uwagę walory artystyczne i estetyczne, samodzielność oraz oryginalność nadesłanych prac, przyznała 5 równorzędnych nagród, oraz 15 wyróżnień.
Nagrody otrzymali: Michał Olejarczyk – oddział przedszkolny w Wólce Wieprzeckiej, Magdalena Miętkiewicz – oddział przedszkolny w Borowinie Sitanieckiej oraz Emilia Machlarz, Gabriela Kopiec i Daria Kawałek – z Przedszkola w Kalinowicach. Wyróżnienia zostały przyznane: Zofii Ziemińskiej – z oddziału przedszkolnego w Pniówku, Oliwii Wróbel z oddziału przedszkolnego w Wólce Wieprzeckiej, Bartoszowi Muca i Weronice Muca – z oddziału przedszkolnego w Pniówku, Karolinie Litwin, Patrykowi Sokołowskiemu, Dominice Koziej, Tomaszowi Starmachowi, Amelii Mielcarek, Marii Łochin, Katarzynie Bajwoluk, Kai Krasowskiej, Jakubowi Przyczynie, Mariannie Irla, Kacprowi Siekierdzie – z przedszkola w Kalinowicach.
W ramach konkursu ogólnopolskiego nadesłano 89 prac. Nagrodzono po trzy prace w dwóch kategoriach wiekowych a także przyznano 10 wyróżnień. W kategorii 3‒4-latki: miejsce I – Marcel Woźniak z Przedszkola Publicznego nr 19 w Radomiu; miejsce II – Adrianna Wójtowicz z Przedszkola Integracyjnego nr 40 w Lublinie, miejsce III – Aniela Iżykowska z Przedszkola Miejskiego nr 30 w Gorzowie Wielkopolskim. W kategorii 5‒6-latki: miejsce I – Jakub Chojecki z Przedszkola przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dłutowie; miejsce II – Milena Brudnowska z Miejskiego Przedszkola nr 99 w Katowicach; miejsce III – Lena Złotek z Przedszkola Samorządowego nr 22 w Krakowie. Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Nosal z Zespołu Szkół im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej, Dominika Kuś z Przedszkola Miejskiego nr 18 w Bytomiu, Milena Pelcz z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Przeworsku, Karolina Zbylut z Samorządowego Przedszkola nr 115 w Krakowie, Adrianna Boczula z Przedszkola nr 43 w Lublinie, Wiktoria Zając z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Hrubieszowie, Martyna Szpakowska z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Hrubieszowie, Nicol Bukowińska z Gminnego Przedszkola w Kołczygłowach oraz Aleksandra Szura i Zuzanna Gumiela z Przedszkola w Kalinowicach.
30 kwietnia, tuż przed obchodami 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas uroczystego spotkania pod hasłem „Moja ojczyzna w wierszu i piosence”, Pani Jolanta Bondyra, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody laureatom konkursu. Podczas uroczystości przedszkolaki z Kalinowic prezentowały wzruszające wiersze oraz piosenki o naszej Ojczyźnie. Kulminacyjnym punktem tej uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Składamy serdeczne gratulacje laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom za zaangażowanie. Zapraszamy przedszkolaki z naszej gminy i z całego kraju, do udziału w konkursie już za rok.

Marzena Gontarz
Mirosława Mierzwa