Internetowy Teatr TVP w Szkole Podstawowej w Pniówku

1079

Od 29 października 2012 r. Telewizja Polska realizuje nowatorski, misyjny projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Odbiorcom teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkudziesięciotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce, za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Nasza szkoła już parokrotnie uczestniczyła w tych internetowych spektaklach.
Przystępując do tego projektu, mieliśmy świadomość, że oglądanie sztuk teatralnych, tak kiedyś popularne, przegrywa dziś z filmami i serialami. Chodzenie do teatru na prowincji możliwe jest tylko od święta, a poniedziałkowe teatry telewizji przyciągające kiedyś przed ekran całe rodziny, są coraz rzadszą gratką dla wąskiego grona odbiorców.
Zadaniem szkoły jest m.in. krzewienie w młodym pokoleniu zamiłowania do teatru, odnajdywania przyjemności w oglądaniu spektaklu. Najlepiej jest oczywiście mieć bezpośredni kontakt z aktorami. Najbardziej wartościowa jest więc po prostu wycieczka do teatru. Niezłe jest też wspólne oglądanie teatrów telewizji i możliwość porozmawiania o nich wkrótce po spektaklu. Taką szansę daje nam właśnie udział w programie „Internetowy Teatr TVP dla szkół”.
Pierwszy spektakl, w którym uczestniczyliśmy, został przygotowany przez Teatr Ludowy z Krakowa. Sztukę „Przygody Arka Noego” napisał Michał Rusinek, znany przede wszystkim jako sekretarz naszej Noblistki, Wisławy Szymborskiej.
Widowisko w mini operowym ujęciu opowiadało o potopie w Krakowie, który wywołały ulewne deszcze. Powódź nie ominęła także ogrodu zoologicznego. Dyrektor zoo przespał cały potop, a zwierzęta zostały uratowane przez Arka Noego, małego chłopca w żółtej pelerynie, który zabrał na pontonową barkę zebrę, lwa, lamę oraz słonia. Dryfując po zatopionym Krakowie bohaterowie szukali bezpiecznego schronienia, a przy okazji mijali Wawel, Kopiec Kościuszki, Wieżę Mariacką i Barbakan. Historia miała zaskakujące zakończenie. Arek i zwierzęta wyciągnęli ogromny korek (taki jak w wannie) i woda uszła z miasta, zaś chłopiec został nowym dyrektorem zoo. Na koniec jednak okazało się, że wszystko było tylko snem Arka.
Spektakl bardzo spodobał się naszym uczniom, którzy wcześniej, do propozycji uczestniczenia w internetowym przedsięwzięciu teatralnym, podchodzili z niejaką rezerwą. Po obejrzeniu krakowskiego przedstawienia zgodnie jednak orzekli, że chętnie wzięliby udział w innych tego typu spektaklach.
Okazja ku temu nadarzyła się dopiero po wakacjach. 20 września uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć kolejną internetową transmisję teatru TVP. Tym razem była to „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”. Bohaterem spektaklu był ciekawy świata, zadający mnóstwo pytań i cierpliwie znoszący docinki starszych braci, Janek. Dzięki pomocy czarodziejskiej Sowy ćwiczył się on w pracowitości, konsekwencji w działaniu, dociekliwości, wyciąganiu wniosków – jednym słowem w byciu przedsiębiorczym. Gdy jego rodzina znalazła się w obliczu wielkiego nieszczęścia, tylko on jeden był w stanie powstrzymać katastrofę. Bartek i Piotrek to starsi bracia Janka. Obaj okazali się niefrasobliwi, nie znali wartości pieniądza, byli nastawieni konsumpcyjnie do świata i leniwi. To przez ich bezmyślność o mały włos nie przepadł rodzinny majątek.
Tak pomyślany spektakl miał zatem ogromne znaczenie edukacyjne. Rozmowy prowadzone z uczniami po przedstawieniu pokazały, że właściwie odebrali przesłanie sztuki, a atrakcyjna forma spektaklu uczyniła tę naukę przyjemną i łatwo przyswajalną. A co chyba najważniejsze w tym internetowym przedsięwzięciu, nasi uczniowie przestali już wzbraniać się przed oglądaniem przedstawień teatralnych i od tamtej pory coraz chętniej zasiadają na widowni.
Następną ku temu okazję mieli 26 lutego. W sali komputerowej zgromadziły się tego dnia wszystkie dzieci z naszej szkoły wraz z przedszkolakami. Tym razem transmisja nadawana była z Białostockiego Teatru Lalek, który wystawił spektakl pt. „Szpak Fryderyk.”
W jego trakcie poznaliśmy pana Hubera i panią Maier – samotnych sąsiadów, którzy mieli swoje małe, własne, ekscentryczne przyzwyczajenia. Pan Huber karmił ptaki, a pani Maier… hodowała szczury. Przedstawiona zabawna historia pokazała, że nie należy niczego, ani nikogo oceniać po pozorach. W trakcie tej opowieści wszystkie sąsiedzkie niesnaski przerodziły się w przyjaźń, a być może w coś więcej…
18 marca kurtyna Internetowego Teatru TVP dla szkół znów poszła w górę, a nasi najmłodsi widzowie – dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III mogli obejrzeć spektakl „Kot w butach” – sztukę przygotowaną przez aktorów Gliwickiego Teatru Muzycznego. Tym razem była to pełna humoru baśń muzyczna. Wesołe piosenki, sympatyczni bohaterowie, malownicze dekoracje miały zachwycić i oczarować najmłodszych widzów.
Historia, oparta na znanym motywie bajki braci Perrault, opowiadała o przygodach młynarczyka Janka, zakochanego w Małgosi – córce Młynarzowej – i zaczarowanego Kota. Scenografię i kostiumy przygotował wybitny twórca Adam Kilian. Odwołując się do dziecięcej wyobraźni i nawiązując do znanych bajek, stworzył on barwny, kolorowy świat, z chatką z piernika, drewnianym młynem, drzewami z wikliny… Piosenki i choreografia dodatkowo uatrakcyjniły bajkową narrację. Dla naszych młodych widzów uczestnictwo w tym spektaklu było okazją do jednego z pierwszych spotkań teatralnych z musicalem.
Uczestnictwo w spektaklach Internetowego Teatru TVP dla szkół przynosi widoczne efekty. Nasi uczniowie zrozumieli, że oglądane na żywo przedstawienie może dostarczać wielu wrażeń i wcale nie musi przegrywać z filmami czy serialami. Możliwość rozmawiania potem o teatralnym warsztacie jest również nie do przecenienia. Tak więc z niecierpliwością śledzimy zapowiedzi Internetowego Teatru TVP dla szkół i z całą pewnością wraz z naszymi uczniami zasiądziemy na widowni kolejnych teatralnych premier.

Mirosław Trześniowski