Kalinowice świętowały

1634

W niedzielę 16 czerwca br., na boisku przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach, uroczystości upamiętniające powstanie szkoły i miejscowości zgromadziły całą szkolną społeczność i wielu mieszkańców Kalinowic oraz sąsiednich sołectw.
Zgromadzonych powitali: Maria Parnak Dyrektor ZSPiP w Kalinowicach, Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość, Mirosław Kołtun Sołtys Kalinowic, Wojciech Suchowicz Sołtys Wólki Panieńskiej.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną przez ks. kanonika Stanisława Bachora, proboszcza parafii św. Krzyża w Zamościu.
Po Mszy świętej uczniowie klas IV-VI przedstawili część artystyczną o patriotycznej tematyce.
Podczas festynu zaprezentowały się kolejne grupy wiekowe dzieci uczących się w Kalinowicach. Wystąpiły grupy przedszkolne: Misie, Biedronki, Pszczółki, Zajączki, Wiewiórki, Jeżyki oraz dzieci z klas I, II i III szkoły podstawowej. Dla dzieci przygotowano takie atrakcje jak: zabawa z iluzją poprowadzona przez Igora Lewandowskiego, konkursy plastyczne, dmuchane zamki oraz konkurencje sprawnościowe poprowadzone przez sołtysa Wólki Panieńskiej i Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe Gryf Gmina Zamość. Dla zwycięzców przygotowano nagrody i upominki ufundowane z budżetu Gminy Zamość oraz przez Hotel Wojto z Wólki Panieńskiej. W slalomie piłkarskim w kategorii klas I – III najwyższe miejsca zajęli: Maciej Nowak (I m.), Jakub Kołodziejczych (II m.), Mateusz Serafin (III m.), w kategorii klas IV – VI: Jakub Stręciwilk (I m.), Piotr Brzóska (II m.), Adrian Żagowski (III m.). W żonglerce chłopców klas I-III najlepsi okazali się kolejno: Jakub Kołodziejczyk, Maciej Nowak i Jakub Mrozik. W tej samej konkurencji wśród dziewcząt klas IV-VI najlepsze były: Dominika Mrozik (I m.), Katarzyna Kozak (II m.), Martyna Wiatr (III m.). W konkurencji skakanka w kategorii klas I-III pierwsze miejsce zdobyła Natalia Daszek, drugie Ewelina Kudyba, w kategorii klas IV – VI najlepszymi zawodniczkami okazały się kolejno: Dominika Mrozik, Patrycja Ząbczyk i Kinga Taran. Najskuteczniej na bramkę strzelali: Kamil Wojcicki, następnie Mateusz Wiatrowski i Adrian Łagowski. W biegu na czas zwyciężył Tobiasz Suchowicz, drugi był Michał Jędruszko, trzeci Filip Waszczuk, w kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Natalia Daszek, drugie Ewelina Kudyba.
Uroczystość swoimi koncertami uświetniły zespoły Ale Cantare z Płoskiego, Wesołe Gosposie z  Kolonii Sitaniec i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola.
Swoją ofertę prezentowała Spółdzielnia Socjalna „SAMI SWOI”. Na ich stoisku można było wybić monetę SWOJAKA, zakupić Talara Zamojskiego i zjeść dobre ciastko. Spółdzielnia była sponsorem nagrody w postaci dyplomu i możliwości wybicia monety dla zwyciężczyni konkursu „Wiedzy o Szkole w Kalinowicach” Kingi Duras. W wybijaniu monety musiał pomóc tata.
Każdy chętny mógł porozmawiać z Wójtem Gminy Zamość o gminnych sprawach w domku promocyjnym gminy. A zgłodniałych częstowało bigosem Koło Gospodyń Wiejskich z Kalinowic.
Organizatorami festynu byli: Gmina Zamość, Rada Sołecka Kalinowic i Rada Sołecka Wólki Panieńskiej, Zespół Szkoły Pod-stawowej i Przedszkola w Kalinowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Kalinowicach.

Tekst i zdjęcia: Magda Misztal