Wybrali aktywność zamiast nałogu

878

Dnia 10 lipca 2012 r Klub Abstynenta WiARUS gościł wyjątkowych cyklistów, Lipsko Polesie odwiedzili kolejny raz uczestnicy Raciborskiego Rajdu Rowerowego im. Jana Pawła II. W trasę wyruszyli 1 lipca, na metę dotarli 15 lipca. 25 uczestników XIV Raciborskiego Rajdu Rowerowego Abstynentów, którzy jadąc dookoła Polski swoją postawą propagują trzeźwy styl życia. Do pokonania mieli 3 tys. km.
Ci wyjątkowi kolarze to alkoholicy i ludzie z nimi sympatyzujący, wspierający w walce z nałogiem. Już od 14 lat udawadniają sobie i innym, że są silni i walczą ze słabościami, właśnie podczas jazdy rowerem. Oprócz stałej, tegorocznej, 25 – osobowej ekipy, na każdym etapie ich podróży dołączają ludzie, którzy towarzyszą im choćby przez fragment trasy.
Głównym organizatorem i komandorem rajdu jest Marian Niewiadomski, który tak wspomina początki tej inicjatywy. W 1999 r., kiedy postanowili zorganizować rajd rowerowy dookoła Polski, ten pomysł przeraził całe środowisko trzeźwościowe, ale on był przekonany, że będzie to wspaniała sprawa. W trakcie pielgrzymki do Polski w Drohiczynie Papież Jan Paweł II podczas spotkania z trzeźwymi alkoholikami otrzymał w prezencie wstęgę symbolizującą miłość, szczęście i nadzieję, i wtedy zrodził się pomysł aby z repliką tej wstęgi objechać na rowerze granice Polski, aby otoczyć nią wszystkich, których dotknął głód alkoholowy.
W pierwszym rajdzie uczestniczyło 7 osób, przyjaciół Mariana Niewiadomskiego. Niezwykłe wrażenia, jakie wynieśli z tej wyprawy, a przede wszystkim uczucia ciepła, miłości i wspólnoty oraz mnóstwo doświadczeń i nowych znajomości sprawiły, że zapragnęli przeżyć to jeszcze raz, więc w lipcu 2000 roku wyruszyli znowu. Rajd przekształcił się w terapię, w której wzięli udział trzeźwiejący alkoholicy z kilku miejscowości. Od tego czasu inicjatywa nabrała rozmachu i zyskała nowych zwolenników.

Małgorzata Paszko