Dzień Susła w Gminie Zamość

Ostatnia niedziela lipca to dzień, w którym w Gminie Zamość odbywa się rodzinny festyn ekologiczny Dzień Susła. Podobnie i w tym roku, na boisku śródleśnym w Mokrem, można było spędzić popołudnie z muzyką, konkursami i wieloma atrakcjami dla młodszych i starszych.
29 lipca br. Dzień Susła rozpoczął się programem dla najmłodszych pt.: „Przygody Pędziwiatra” w wykonaniu grupy Duo-Fix. Dzieci brały aktywny udział w przedstawieniu odbywającym się na scenie, wspólnie z aktorami tworząc historię Pędziwiatra, który przemierza z prędkością wiatru różne krainy oraz Pióreczka spisującego jego przygody w specjalnej, wielkiej księdze. We wspólnej zabawie wzięło udział kilkadziesięcioro dzieci.
Po zakończeniu programu nastąpiło otwarcie festynu, zorganizowanego wspólnie przez Gminę Zamość i sołectwo Mokre. Dokonali go: Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość, Jerzy Bondyra Przewodniczący Rady Gminy Zamość, Konrad Dziuba Zastępca Wójta Gminy Zamość, Wiesław Bondyra Radny Rady Gminy Zamość, Henryk Kucharski Prezes OSP w Mokrem, Irena Kucharska Przewodnicząca KGW w Mokrem, Franciszek Kłonica Przewodniczący Wspólnoty Gruntowej Wsi Mokre, Anna Siemko Sołtys Sołectwa Mokre, Zbigniew Pietrynko Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi „1520” oraz suseł perełkowany.
W trakcie festynu rozstrzygnięto gminny konkurs „Sołectwo na widokówkę”, organizowany pod patronatem Wójta Gminy Zamość. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki a zwycięzcy nagrody rzeczowe do realizacji.
Z wakacyjnym koncertem wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola pod kierunkiem Józefa Tokarza. Dla uczestników festynu zagrali także: Kapela Podwórkowa „Stah”, Camerata Belfer i Trio Rodzinne Badachowie w koncercie „Głosy mojej ziemi” – piosenki Ryszarda Badacha oraz zespół „Gdzie diabeł nie może…”.
Podczas festynu można było odwiedzić stoiska wystawców, a byli to: Drużyna Harcerska „Pyszczydła” – malowanie twarzy, Agata Piwko – rękodzieło, Danuta Szast – rękodzieło, Stowarzyszenie na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ – rękodzieło, Elżbieta Dudek – rękodzieło, spływy kajakowe Mirosław Rudy, Centrum Nauki i Biznesu Żak – oferta edukacyjna, Zofia Kaproń – piróg biłgorajski, Monika Woźnica – biżuteria, Gospodarstwo Pasieczne Ulik.
Zainteresowani mogli odwiedzić obóz historyczny Towarzystwa Szabli i Miecza oraz wziąć udział w konkursach: „szukanie susła”, na „hasło promujące ekologię”, na „fraszkę o przyrodzie Gminy Zamość” oraz plastycznym konkursie ekologicznym. Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez Gminę Zamość oraz Centrum Nauki i Biznesu Żak.
Festyn był także metą IV Rajdu Rowerowego „Suseł 2012” zorganizowanego przez Klub Honorowych Dawców Krwi „1520” działający przy PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej.

Aleksandra Siołek