Wyjazd Klubu Japońskiego do Łodzi

W dniach 10 – 11 września 2011 r. Klub Japoński funkcjonujący przy Zespole Szkół w Wysokiem, pojechał na wycieczkę do Łodzi. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy i Panu Wójtowi Ryszardowi Gliwińskiemu za umożliwienie 30 dzieciom poznania Łodzi i odwiedzenia miejsca, gdzie przebywają obecnie wolontariusze z Japonii.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się z prof. Yoshidą, który prowadzi Ośrodek Języka i Kultury Japonii. Na ekranie oglądaliśmy miejsca wpisane na listę UNESCO, najpiękniejsze i najciekawsze zabytki Kraju Kwitnącej Wiśni.Następnie uczestniczyliśmy w ceremonii herbaty i ceremonii zakładania kimona. Bawiliśmy się japońskimi zabawkami, nauczyliśmy się piosenki „Kaeru no uta ga”, składaliśmy origami w formie skaczącej żabki. Wieczorem spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej liczącej sobie 4 km i oglądaliśmy piękne stare kamienice, czytaliśmy nazwiska aktorów w Alei Gwiazd, robiliśmy sobie zdjęcia z pomnikowym Julianem Tuwimem, Arturem Rubinsztajnem i innymi znanymi postaciami, które związane były z Łodzią.

Następnego dnia odwiedziliśmy łódzką palmiarnię.Mieliśmy szczęście, bo w dniach 9-11.09 miała tam miejsce wystawa bonsai. Zachwycaliśmy się sztuką prowadzenia miniaturowych drzewek.Później kilka godzin zajęło nam oglądanie najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Łodzi (pałace, manufaktury itp), ale o tym i dokładniej o całej wycieczce można będzie przeczytać w listopadowym Biuletynie Gminy Zamość.

Ewa Surmacz