1 sierpnia 2024 roku odbył się finał projektu „Pociąg do okolicy” realizowanego z młodzieżą z Mokrego, Hubal, Wychodów i z Płoskiego w ramach „Równać Szanse”, przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Civis Polonus.
Wielki Finał to święto grupy młodzieży, która realizowała program naszego projektu.
Spotkanie rozpoczęła koordynatorka projektu Elżbieta Stankiewicz od powitania gości, przedstawienia młodzieży realizującej projekt. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację w formie slajdów i zdjęć z kilkumiesięcznej pracy i spotkań młodzieży.
Uświetnieniem naszego finału był występ członków Klubu Seniora Susełek z Hubal w spektaklu pt. „Czerwony Kapturek”. Aktorzy żywiołowo wykonali uwspółcześnioną wersję bajki, gdzie dekoracje i stroje dopełniły świetną grę aktorów, a publiczność gromkimi brawami nagrodziła występ naszych kochanych Susełek.
Młodzież biorąca udział w projekcie przygotowała kilka stref czynnego udziału dla wszystkich uczestników Wielkiego Finału.
STREFA I: To ogródek kulinarny, w którym to Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Sitańca: Elżbieta Hrabowska, Krystyna Sztyk oraz Zofia Cyc, przygotowały przepyszne gofry, po które nieustannie wiła się kolejka. A młodzież do gofrów dodawała owoce i słodziutki cukier.
Funkcjonował również stolik z dyspenserem i chłodnymi owocowymi napojami oraz stolik z gorącą czekoladą, kawą i herbatą.
A przy grillu królowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich: z Zawady Ania Zgnilec z Mokrego Renata Soboń i Beata Wichorowska, które przygotowały rumiane kiełbaski. Dobrze wchodziły z musztardą i ketchupem.
STREFA II: To robotyka i zajęcia matematyczno-fizyczne przeprowadzone przez Małgorzatę Turos. Robotyka i klocki lego zawsze mają duże zainteresowanie dzieci i młodzieży.
STREFA III: To malowanie buziek naszym milusińskim.
STREFA IV: To trudna sztuka malowania na płótnie i na desce. Tajniki malowania zdradził nam i przeprowadził warsztaty Pan Antoni Omiotek, artysta malarz z ponad 40 letnim stażem malowania natury. Chętnych do malowania tego dnia nie brakowało.
STREFA IV: To zabawy integracyjne przygotowane i przeprowadzone przez Ewę Szczepańską prezesa Wolontariatu Zamojskiego oraz przez Dorotę Nowosad pracownika Okrąglaka w Zamościu. Były to gry, ćwiczenia i zabawy: poprawiające sprawność fizyczną i koordynację ruchową, uczące współpracy i współdziałania w grupie, poprawiające komunikację interpersonalną oraz ułatwiające wyłonienie lidera grupy.
STREFA V: To dmuchany zamek, który oblegany był przez najmłodszych uczestników Wielkiego Finału. Ale nie tylko, starsi też chętnie zjeżdżali.
Natomiast pokaz pojazdu bojowego OSP w Mokrem zainteresował starszych. Dużą frajdą dla naszych uczestników była możliwość jazdy quadem.
STREFA VI: To Festiwal Kolorów. Myślę, że pomimo tak wielu ciekawych i angażujących atrakcji tego dnia to Festiwal Kolorów zrobił wielką furorę wśród nas. Tym kolorowym obłokiem zakończyliśmy Wielki Finał projektu „Pociąg do okolicy”.
Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem