Narodowe Czytanie 2024

30

11 września 2024 roku Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem po raz jedenasty włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie.
Narodowe Czytanie to taki czas, kiedy możemy się skupić i przeczytać wspólnie najpiękniejsze fragmenty arcydzieł literatury polskiej. Spotkanie rozpoczęliśmy odczytaniem listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który wprowadził nas w atmosferę dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”.
„…Dramat romantyczny „Kordian” nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców”…
Do akcji czynnie włączyli się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnicy, Klub Seniora Susełek, sympatycy i przyjaciele biblioteki, którą reprezentowali: Wiesława Targosz Buczek, Danuta Łyś, Elżbieta Stankiewicz, Bartłomiej Pikuziński sekretarz Forum Samorządowego Zamojszczyzny. Natomiast z Klubu Seniora Susełek czytały Teresa Bil i Jadwiga Kwiatkowska.
Do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu zgłosiły się Szkoły Podstawowe z Lipska, Pniówka, Białowoli i Mokrego, reprezentowane przez grono uczniów i nauczycieli.
I tak Lipsko reprezentowali: Monika Ścibak wraz z uczniami: Michał Gajak, Krystian Greszta, Miłosz Łapa, Mateusz Mazur, Szymon Krzyszczuk, Daniel Cisek oraz Damian Kawalec. Pniówek reprezentowali: Marzena Krzyszczuk wraz z uczniami: Sylwia Sołoducha, Lena Kołtun oraz Gabriela Sachajko. Białowolę reprezentowali: Sabina Proć wraz z uczniami: Milena Gontarz, Maja Lupa, Maja Gruszkiewicz oraz Paweł Kujda. Mokre reprezentowali: Katarzyna Kozielewicz wraz z uczniami: Nikodem Kmieć, Oskar Łyga, Oliwier Malinowski, Bartłomiej Kozak, Tomasz Machałek oraz Aleksandra Socha.
Świetności naszego spotkania dopełniła tematyczna scenografia przedstawiająca: skały, króla i czarownice, idealnie wplatając się w scenariusz czytanego utworu. Natomiast wystawa obrazów Pana Antoniego Omiotka wypełniła salę swoją naturalnością i realnością pejzażów: łąk, zagajników i szumiących wód nad Tanwią.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał zakładki i naklejki do książek oraz przypinki okolicznościowe z wizerunkiem Juliusza Słowackiego.
Dziękujemy wszystkim tym, dla których czytanie i obcowanie z literaturą jest sprawą najważniejszą, którzy włączyli się aktywnie w Narodowe Czytanie.
I już dziś zapraszam do przyszłorocznej XII edycji akcji –„Będzie to twórczość – poezja Jana Kochanowskiego. Ojca polszczyzny, ojca naszej literatury. Będą to jego pieśni, fraszki i treny.

Zespół biblioteki