W zdrowym ciele zdrowa krew

66

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość, wspólnie z Samorządem Gminy Zamość oraz Oddziałem Terenowym RCKiK w Zamościu, już po raz drugi w tym roku zorganizowało akcję poboru krwi. 14 maja sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Żdanowie zgromadziła tłumy osób, wszystkich łączyła chęć ratowania życia i zdrowia poprzez oddawanie krwi. Tego dnia w trakcie akcji poboru krwi ,,W zdrowym ciele zdrowa krew” udało się zebrać łącznie 40,05 l krwi, a wszystko to dzięki zasłudze 89 osób, które oddały krew.

Akcja poboru krwi rozpoczęła się o godz. 8:00, już wtedy można było zobaczyć kolejkę osób chętnych do podzielenia się najcenniejszym darem jakim możemy dać drugiemu człowiekowi – tego dnia 95 osób zarejestrowało się aby oddać krew. Już od samego rana na krwiodawców czekało wiele atrakcji, które po oddaniu krwi nadawały akcji wyjątkowego i niepowtarzalnego klimatu. Każdy dawca mógł liczyć na zestaw upominków m.in: firmowy launchbox, krzew ozdobny przekazywany w ramach akcji ,, Zazieleńmy Naszą Gminę” oraz gadżety promocyjne Gminy Zamość, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Stowarzyszenia HDK przy UGZ. Otaczanie krwiodawców szacunkiem i uznaniem w zamian za ich bezinteresowną pomoc nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie darczyńców, dzięki wielkiemu sercu wielu firm i przedsiębiorców krwiodawcy mogli wylosować karnety i vouchery na: sporty wodne, spływy kajakowe, bilard, usługi barberskie, fitness, zestawy obiadowe, pizzę, lody, treningi karate, wejściówki na mecze piłki ręcznej Padwa Zamość. O regeneracyjny posiłek dla krwiodawców zadbało KGW Płoskie, KGW Żdanów oraz KGW Żdanówek. Na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich w Płoskiem krwiodawcy mogli znaleźć wyjątkowe wiosenne specjały m.in. pierogi z pokrzywą oraz z miętą. KGW Żdanów przygotowało pyszną zupę, a KGW Żdanówek serwowało własnoręcznie wypiekane ciasta.
Cała akcja odbywała się w wyjątkowej atmosferze, a wszystko to dzięki zaangażowaniu wielu organizacji. Tego dnia krwiodawcy mieli okazję zobaczyć pokaz karate zorganizowany przez Roztoczański Klub Karate Tradycyjnego. Kolejną atrakcją była prezentacja słowiańskiej kuchni przygotowana przez Konrada Serafina, wszyscy chętni mogli zdegustować tradycyjne słowiańskie jadło. W trakcie trwania akcji Polski Czerwony Krzyż przekazywał jej uczestnikom zasady udzielania pierwszej pomocy oraz rozdawał materiały promocyjne dotyczące krwiodawstwa. Na wszystkich chętnych na stoisku firmy Farmasi, czekała darmowa pielęgnacja dłoni oraz inne zabiegi kosmetyczne. Dopełnieniem różnorodności przygotowanych dla krwiodawców była wystawa artystyczna prac Joanny Dominik, 13-letniej mieszkanki Kalinowic – Gmina Zamość.
Ta akcja była drugą włączającą się do VI edycji konkursu „Bitwa Sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Konkurs, trwa do końca bieżącego roku, jest skierowany do mieszkańców Gminy Zamość. Przez cały okres konkursu krew można także oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu przy ul. Aleje Jana Pawła II 10 (po oddaniu krwi należy wypełnić krótką deklarację).
Dziękujemy wszystkim za wsparcie tej akcji poboru krwi, za pomoc w jej zorganizowaniu oraz promowaniu idei Honorowego Krwiodawstwa. Dziękujemy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żdanowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Żdanowie za pomoc w przygotowaniu sali gimnastycznej na której odbyła się akcja.

SHDK: Bartłomiej Pikuziński