V ludowe spotkanie z zaśpiewem i przytupem już za nami

251

Kolejna edycja sołeckiego święta w Jatutowie odbyła się 22 lipca br. na terenie boiska sportowego w Jatutowie. Jak poprzednie tego rodzaju inicjatywy organizatorzy postawili na wspólną zabawę zapewniając uczestnikom moc energicznych koncertów zapraszając zespoły takie jak Lolek Orkiestra, 4 HEVEN, SHOWMEN Szopinek, ENERGY GIRLS oraz VEEGAS. Oprócz bogatego programu scenicznego wiele działo się też na placu wydarzenia. Tętniła życiem szeroko rozwinięta STREFA ANIMACJI, a w niej: blok sportowo rekreacyjny dla najmłodszych prowadzony przez STS Gryf Gmina Zamość, dmuchane zamki, zabawy animacyjne z chustą, malowanie buziek, balonowe kręcicuda i pełna słodkości piniata. Odbywał się pokaz wozu bojowego oraz pokaz pierwszej pomocy prowadzony przez OSP Mokre.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się tego dnia „KĄCIK WARSZTATÓW” zorganizowany w ramach projektu kulturalno – edukacyjnego inicjowanego przez przedstawicieli społeczności lokalnej dla mieszkańców gminy Zamość. W ramach zadania BLISKO ph. „Biblioteka Blisko Ciebie” realizowanego przez BPGZ w Mokrem, a finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury NPRCz 2.0. W kąciku warsztatów uczestnicy wydarzenia mogli twórczo spędzić czas. Można było wykonać unikatową biżuterię, własnoręcznie ulepić glinianą ozdobę, wypleść ludowego słomianego pająka czy też skorzystać z porad fashionistki. Dodatkowo chętni mogli odwiedzić stoisko Biblioteki Publicznej w Mokrem, które tego dnia prowadziło konkurs literacki z nagrodami. Jak podczas każdej gminnej inicjatywy prosperowało stoisko Gminy Zamość, w której Pan Wójt Gminy Zamość przyjmował chętnych do rozmowy mieszkańców. Na stoisku można było nabyć materiały promocyjne, biuletyn czy też roślinkę ozdobną w ramach gminnej akcji „Zazieleńmy Naszą Gminę”. Wszystkich uczestników wydarzenia częstowano pysznymi potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Panie z KGW Jatutów.
W trakcie wydarzenia rozstrzygnięto konkurs kulinarny organizowany w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Powiat Zamojski – „Pomidor i papryka – smaki dziedzictwa powiatu zamojskiego”.
Zgodnie z regulaminem konkurs skierowany był do osób fizycznych i organizacji. W wyniku prac Komisji Konkursowej ustalono następujące wyniki:
– dla osób indywidualnych:
W kategorii „Przystawki”- miejsce I: Renata Niemczuk za „Ajwar na ciepło i zimno”; miejsce II: Elżbieta Helman za „Grzanki z pesto i suszonymi pomidorami”; miejsce III: Paulina Babicka za „Faszerowany pomidor”.
W kategorii „zupy” – miejsce I: Paulina Babicka za „Chłodnik z pomidorami na maślance”; miejsce II: Monika Juszczak za „Zupę pomidorową”; miejsce III: Barbara Grad za „Zupę paprykową”.
W kategorii „dania główne” – miejsce I: Danuta Szast za „Ziemniak w sosie pomidorowo-paprykowym”; miejsce II: Barbara Grad za „Paprykę nadziewaną mięsem”; miejsce III: Aleksandra Natoniewska za „Gulasz wieprzowy”.
Ponadto wyróżniona została Urszula Adamczuk za „Zupę paprykową”.
Dla organizacji:
W kategorii „Przystawki”- miejsce I: KGW w Bortatyczach za „paprykowe i pomidorowe przetwory”; miejsce II: KGW w Szopinku za „Paprykowe bratki”; miejsce III: KGW w Białobrzegach za „Salsę z pomidorów i papryki”.
W kategorii „zupy” – miejsce I: KGW Skaraszów za „Zupę pomidorową z bazylią i grzankami serowymi”.
W kategorii „dania główne” – miejsce I: KGW Łapiguz za „Paprykę faszerowaną”; miejsce II: KGW Skaraszów za „Pieczoną faszerowaną paprykę z sosem pomidorowo-bazyliowym”.
Wydarzenie trwało do późnych godzin wieczornych w cudownej atmosferze z zaśpiewem i przytupem. Organizatorzy (Samorząd Gminy Zamość, Sołtys i rada Sołecka sołectwa Jatutów oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Jatutowie) serdecznie dziękują za wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszają na kolejną edycję lokalnego święta w Jatutowie.

UGZ: Maria JS