Kolejna wizyta studyjna w Centrum Geoturystycznym w m. Lipsko Polesie

77

Centrum Geoturystyczne w m. Lipsko Polesie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród odwiedzających – nie tylko mieszkańców gminy i turystów ale również wśród instytucji zarządzających Programem Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina.
Gmina Zamość jest Liderem Projektu pn. „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” współfinansowanym ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2014-2020. W ramach projektu na terenie naszego samorządu powstało m.in. Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu oraz dwie wieże widokowe, jedna w tej samej miejscowości , a druga w miejscowości Wieprzec.
W celu odwiedzenia i oceny realizacji projektu, w dniu 25 lipca 2023 r. w Gminie Zamość miała miejsce wizyta studyjna grupy 12 osób składającej się z dziennikarzy studyjnych zatrudnionych przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Oddziału w Rzeszowie, z pracowników WST Rzeszów oraz przedstawiciela organizatora wyjazdu. Spotkanie było okazją do zapoznania się z ofertą Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu, a także do odwiedzenia wieży widokowej. Pogoda dopisała, więc nasi goście skorzystali z możliwości przejażdżki rowerami po szlaku rowerowym Gminy Zamość i odwiedzili wieżę widokową w Lipsku Polesiu. Następnie w obiekcie Centrum Geoturystycznego została przedstawiona prezentacja dotycząca zrealizowanego projektu, miał miejsce również mały poczęstunek oraz spacer po obiekcie i terenie wokół niego. Podczas spaceru dziennikarze przeprowadzili wywiad z Wójtem Gminy Zamość i Koordynatorem Projektu, zrobili także ujęcia fotograficzne i filmowe naszego obiektu.
Spotkanie miało charakter roboczy, a celem wizyty było sprawdzenie czy obiekt jest wykorzystywany zgodnie z założeniami projektu. Uczestnicy wizyty studyjnej ze zrozumieniem przyjęli fakt aktualnego wykorzystania miejsc noclegowych w obiekcie przez uchodźców z Ukrainy.
Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu i wieża widokowa zrobiły na odwiedzających ogromne wrażenie i zostały pozytywnie ocenione.