Festyn rodzinny z Susłem w Mokrem

1269

W dniu 23 lipca br. na boisku śródleśnym w Mokrem odbyło się plenerowe wydarzenie pn. Festyn Rodzinny z Susłem”. Wydarzenie przepełnione było bogatym programem scenicznym oraz atrakcjami towarzyszącymi . Spotkanie otworzyli muzycznym akcentem Panowie z zespołu śpiewaczego „Chyżanie”. Następnie przeprowadzono sportowy konkurs o Puchar Sołtysa w którym rywalizowało ze sobą dwie drużyny- druhowie z OSP Mokre i Panie z KGW Mokre . W konkurencji przy użyciu hydronetek niezawodni okazali się druhowie z OSP Mokre i to oni stanęli na podium . W kolejnym występie artystycznym zaprezentowały się „ Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej w swoim skocznym repertuarze scenicznym . Wielką niespodzianką dla zgromadzonej publiczności okazał się wspaniały występ artystyczny zespołu wokalnego „ Gdzie diabeł nie może”. Muzyczną„ kropkę nad i” postawili Panowie z zespołu ShowMen z Szopinka porywając uczestników do wspólnej zabawy. Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć pokazów sportowych. W związku z tym Roztoczańska Grupa Karate Tradycyjnego przygotowała pokaz karate a grupa fitness „Fokowe Gwiazdeczki” działająca przy GOKu w Wysokiem pokaz taneczny do którego zaprosiła uczestników festynu. Tuz obok na leśnej polanie Klub sportowy „Azymut” Siedliska zorganizował wiele ciekawych rozgrywek rekreacyjno- sportowych dla najmłodszych uczestników . Prawdziwą atrakcją okazała się Gra terenowa dla dzieci i dorosłych zorganizowana w ramach realizacji projektu pt. „Zagraj z Susłem – promocja postaw proekologicznych mieszkańców Gminy Zamość” w ramach środków statutowych stowarzyszenia LGD „ Nasze roztocze” na którego realizację otrzymało fundusze KGW w Mokrem . Gra cieszyła się ogromnym zainteresowaniem , a w trakcie jej trwania rozdano 200 kart umożliwiających w niej udział. Zwycięzcy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody” rzeczowe. Innym działaniem projektu były warsztaty plastyczne „ECO magnes” oraz „ Las w szkle” w których wzięło udział 40 osób. Warsztaty przeprowadziły Panie z KGW Hubale. Jednocześnie odbywały się eco animacje w których chętnie uczestniczyły najmłodsi uczestnicy wydarzenia. Z myślą o milusińskich organizatorzy przygotowali również plenerowe Mini Zoo- zagrodę z alpakami , która również cieszyła się powodzeniem. Prawdziwą gratką było malowanie starego samochodu , któremu dzieci próbowały kolorowymi farbami przywrócić dawną świetność . Swoje stoisko wystawiennicze na którym odbywały się warsztaty plastyczne , animacje i konkursy przygotowała Biblioteka Publiczna Gminy Zamość w Mokrem . To tutaj można było nabyć książkę, własnoręcznie wykonać glicerynowe mydełko czy wziąć udział w konkursie z nagrodami .
W trakcie festynu odbył się również finał konkursu kulinarnego pt. „Z lasu na zapiecek” na potrawę pochodzenia leśnego. Konkurs był inicjatywą KGW Mokre na którą Panie otrzymały środki w ramach działań promocyjnych Lasów Państwowych . Konkurs skierowany był do KGW z terenu Gminy Zamość. W finale konkursu wyłoniono 3 zwycięzców przyznając 3 główne miejsca i nagrody rzeczowe. ( I miejsce-KGW Szopinek za „Udziec z dzika z kaszotto i borowikami”, II miejsce – KGW w Wieprzcu – Wychodach za „Bigos myśliwski” , III miejsce-KGW Siedliska za „Jagodzianki” ) . Jury konkursowe przyznało również 2 wyróżnienia dla KGW w Hubalach za „ Domowy pasztet z dziczyzny oraz dla KGW w Wierzchowinach za „ Wilczy przysmak”. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki . Prawdziwe kulinarne specjały przygotowały gospodynie z KGW Mokre podczas pokazu kulinarnego „ Leśne jadło” w ramach zadania „ Biblioteka Blisko Ciebie” .
Podczas festynu nie zbrakło również słodkości w postaci gofrów ,waty , popcornu i gorącej czekolady. Tymi smakołykami na swoich słodkich stoiskach częstowały członkinie KGW Skaraszów i Bortatycze. Ponieważ festyn miał charakter ekologiczny gościnnie swoje stoisko edukacyjne przygotowało „ Nadleśnictwo Biłgoraj” na którym odbywały się loterie, konkursy z nagrodami oraz pogadanki. Pracownicy Nadleśnictwa dołożyli wszelkich starań aby uatrakcyjnić niedzielne wydarzenie a swoją obecnością zaszczycił organizatorów Pan Andrzej Borowiec Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Leśne stoisko bogate w zioła, miody , smarowidła ,nalewki i różnorodne herbatki przygotowała również Pani Agnieszka Wójtowicz pracownik Wydziału Społecznego i Promocji Gminy Zamość. Wielka aktywnością wykazały się członkinie Stowarzyszenia na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28 + , które pod okiem Pani Prezes Elżbiety Burcan zaprezentowały się w pokazie mody pt. „ Baba z las”. Było eco, kolorowo i wesoło.
Podczas festynu w specjalnie do tego celu przygotowanym domku promocyjnym oraz w wyznaczonych godzinach istniała możliwość indywidualnych rozmów dla chętnych mieszkańców gminy z Wójtem Panem Ryszardem Gliwińskim .
Festyn dobiegał końca a atmosfera była tak gorąca z nadmiaru atrakcji ,że do akcji wkroczyli strażacy z OSP Mokre przygotowując bardzo ciekawy pokaz gaszenia palącego się oleju. I tym punktem programu zakończono niedzielny wieczór na boisku śródleśnym w Mokrem.

Tekst : Daria Popko