Oleg Dowgal i jego koncert w BPGZ w Mokrem

5

Z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn, a jednocześnie łącząc się z walczącą Ukrainą Biblioteka w Mokrem 11 marca 2022 roku zorganizowała koncert online Pana Olega Dowgala mistrza gry na Fletni Pana. Nasze spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, którego hasło na 2022 rok brzmi: Moje DKK – czytam, polecam, zapraszam!
Oleg Dowgal jest wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie oraz etatowym muzykiem Filharmonii Lwowskiej. Komponuje muzykę, której inspiracją są utwory ludowe i na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. Fletnia Pana jest jego ulubionym instrumentem, chociaż nie stroni od gry na innego rodzaju piszczałkach i skrzypcach. W wolnym czasie tworzy, nagrywa i koncertuje solo oraz z zespołami zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
„Fletnia Pana – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów wargowych oraz instrumentów dętych drewnianych. Składa się z szeregu drewnianych piszczałek, ułożonych w jednym lub dwóch rzędach. Dźwięki są wydobywane poprzez dmuchanie w krawędzie otworów piszczałek.”
Artysta gościł już kilkakrotnie w Polsce, spotykał się m.in. z młodzieżą. W tym roku Pan Oleg Dowgal miał wyznaczoną trasę koncertową, niestety wojna pokrzyżowała jego plany. Artysta swój występ nagrał w studio lwowskim i przesłał zapis elektroniczny swojego koncertu. Tym razem koncert musiał odbyć się online, ale dzięki temu można było posłuchać gry na tym dość rzadkim w Polsce instrumencie. W czasie koncertu usłyszeliśmy szereg znanych utworów muzyki klasycznej, m.in. Ave Maria Jana Sebastiana Bacha, współczesnej muzyki rozrywkowej i filmowej m.in. zespołów Abba i Bee Gees, a także utwory ludowe z regionu ukraińskiej Bukowiny, Mołdawii i Rumunii.
Na zakończenie spotkania posłuchaliśmy kilku współczesnych utworów w wykonaniu artystów polskich i ukraińskich z koncertu dla Ukrainy. Szczególnie przypadła wszystkim uczestnikom spotkania piosenka „Czerwona kalina” w wykonaniu Andrieja Chływniuk z zespołu BoomBox. „Czerwona kalina”, to ukraińska pieśń patriotyczna pochodzi z 1914 roku i jest znana w kilku wariantach.
Spotkanie upłynęło nam w miłej i przyjaznej atmosferze, a jego uczestnicy z rozrzewnieniem wspominali swoje podróże do Ukarany oraz mówili o tych planowanych na ten rok, które nie wiadomo kiedy będą mogły być zrealizowane.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem