Wakacje z Biblioteką Publiczną Gminy Zamość w Mokrem

188

Lipcowe spotkania pod chmurką

Wakacje z biblioteką to świetna okazja do zabaw na świeżym powietrzu oraz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, chętnie korzystających z naszej wakacyjnej oferty. Tegoroczną akcję letnich zajęć postanowiliśmy poświęcić spotkaniom z zaproszonymi osobami. W miesiącu lipcu miało miejsce dokładnie osiem takich spotkań. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i czwartek.

Na pierwszych zajęciach – warsztatach kulinarnych w bibliotece w Mokrem, gościliśmy Panią Anię Zgnilec. Tradycyjnie letni odpoczynek w naszych murach rozpoczęliśmy od wakacyjnego regulaminu. Stałym punktem spotkań była również krótka lekturka – „Bajka, wierszyk, rymowanka…”. 6 lipca na dobry start dzieci wysłuchały wiersza S. Kraszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”. W programie dnia znalazły się: „zgaduj zgadula” – zagadki tematyczne, gry i zabawy na wesoło. Hitem okazały się kanapki. Uczestnicy w ramach rozgrywki pod hasłem „MasterChef Junior w Bibliotece” przygotowali, według własnego pomysłu, kanapki z mega potężną dawką witamin (jak się okazało dzieci bez oporu dekorowały swoje dzieła kolorowymi warzywami). Na kanapkach lądowały rzodkiewki, pomidory, ogórek, szczypior, sałata, papryka, a nawet cebulka 😊. Zajęcia zakończyliśmy wyłonieniem zwycięzców, chłodną lemoniadą, piknikiem pod chmurką i oczywiście uśmiechem na buziach oraz wypożyczeniami książek.

Podczas drugiego spotkania odbyliśmy wycieczkę do pobliskiego Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, gdzie naszym przewodnikiem był Pan Krzysztof. Z tej wyprawy dzieci przyniosły ze sobą sporą dawkę wiedzy, wesołe minki i dodatkowo krótkie video-relacje z użyciem apki iMovie. W ten sposób z jednej wycieczki z podziałem na grupy powstały aż trzy filmiki, które oczywiście odnajdą Państwo na naszym Facebooku. Nie zabrakło tego dnia „Bajki, wierszyka…” – „Samolot” K. Bednarek stał się punktem wyjścia do kolejnych atrakcji: kilka ciekawostek tematycznych, zabawy ruchowe, kreatywne zajęcia ze składania modeli latawców i ich krótki, ale intensywny test.

Kolejne warsztaty i kolejny gość – Pani Teresa Rypulak, i tym razem zajęcia florystyczne. „Kwiatowo i pachnąco”, pod takim hasłem przebiegły trzecie lipcowe zajęcia z biblioteką. W barwny świat kwiatów i owadów wprowadziły uczestników utwory: „Ogródek” (M. Konopnickiej) oraz „Co w trawie piszczy?” (M. Przewoźniak). Dzieci bezbłędnie odgadły, gdzie dziś zabierze nas książka? Po krótkiej pogadance o ekologii (w tym prezentacji książeczek o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, dostępnych w zbiorach naszej biblioteki), grach i zabawach na zielonej trawce (kalambury, zagadki dla bystrzaków, kilka ćwiczeń aktywizujących), czas na balonowe szaleństwo (dziś kompozycje kwiatowe) oraz obiecane warsztaty florystyczne, do których inspiracją stała się osoba Pani Teresy!

15 lipca zaproszenie przyjęły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrem – Panie Renata Soboń i Beata Wichorowska, z którymi przeprowadziłam wspaniałe warsztaty ze zdobienia słoiczków. Warsztaty rękodzielnicze tradycyjnie rozpoczęliśmy tematycznie przygotowanym utworem, tym razem był to wiersz „Słoneczko lubi przypiec” (H. Szayerowej), który odczytała Dyrektor Biblioteki Pani Elżbieta Stankiewicz. Jeszcze tylko kilka zagadek, nieco ćwiczeń na rozprostowanie kości i przechodzimy do głównego punktu spotkania – projekt ozdób ogrodowych. Dzieci okazały się świetnymi ogrodnikami, przygotowane przez nich słoiczki z pewnością tego lata cieszyły niejedno oko 😊. Na koniec zajęć zabawy z H20.

Za nami również warsztaty teatralne. Gość honorowy – Pani Danuta Łyś, w trakcie tego spotkania podzieliła się nie tylko pozytywną energią i dobrą radą, ale również nauczyła nas zabawnych, choć nieco zapomnianych rymowanych wierszyków, które wywołały na twarzach dzieci mnóstwo spontanicznych uśmiechów radości. Zanim na dobre rozkręciliśmy wesoły teatrzyk pod chmurką, na uczestników czekało letnie kino w bibliotece, a to z okazji święta, jakie miało miejsce dzień wcześniej 19 lipca – Dzień Czerwonego Kapturka. W dalszej części programu znalazły się zagadki, rebusy, quizy i krzyżówki inspirowane bajką oraz kulminacyjne przygotowania do inscenizacji „Czerwonego Kapturka” – kostiumy i charakteryzacja (szybki make-up kredkami do malowania twarzy, przebieranki, dobór rekwizytów), podział ról i próba generalna. Dwie grupy przedstawiły własną, współczesną wersję bajki. Dzień zakończyliśmy zabawą na zielonej trawce.

22 lipca zaproszenie na spotkanie z dziećmi przyjął Sołtys miejscowości Mokre, Pan Grzegorz Antoniuk. W tym dniu na uczestników czekało w naszej bibliotece wiele zabaw i rozgrywek ruchowych. Dzień na sportowo otworzył utwór E. Pawlak „Elementarz sportowy” oraz zbiór ciekawostek i zagadek ze świata sportu. Po krótkiej pogadance o zasadach fair play, grze drużynowej, ulubionych dyscyplinach sportowych – nastąpił spontaniczny akcent w formie pokazu karate. Kilka chwytów do samoobrony koleżankom i kolegom zaprezentowała Amelka 😊. Dziękujemy! Część plastyczna zajęć, to dziś papierowe origami – składamy samoloty, a następnie testujemy: kto dalej? Kto wyżej? Czyj samolocik utrzyma się dłużej w powietrzu? A do pobicia mamy rekord Guinnessa – Japoński inżynier ustanowił rekord w 2009 r. puszczając papierowy samolot, który utrzymał się w górze przez 27,9 sekundy! Czas na pełną mobilizację drużyn: grupy wybierają skład, wymyślają nazwę oraz ustalają drużynowy okrzyk. Rozgrywki zakończyły się werdyktem i słodkim upominkiem dla uczestników.

27 lipca Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zamościa opowiedzieli dzieciom w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem, że nie tylko policjant nosi mundur i chroni społeczeństwo. Tego dnia specjalnie dla uczestników wakacyjnych zajęć wiersz P. Korońskiego „Warto pomagać” oraz „O wartościach” J. Elwartowskiej, czytają pracownicy zakładu karnego z Zamościa (Służba Więzienna czyta dzieciom!). Oba utwory zostały dobrane tak, aby nawiązywały do przyświecającym spotkaniu celom wychowawczym: po pierwsze promocję czytelnictwa; po drugie uświadomienie, jak ważne w społeczeństwie są zasady i wartości, a zwłaszcza wzajemna pomoc! W trakcie spotkania funkcjonariusze rzeczowo odpowiadali na pytania uczestników dotyczące pracy za murem: potrzebnego przeszkolenia, umundurowania pracowników; zapytania o środki ochrony stosowane w szeregach Służby Więziennej czy współpracę z innymi służbami publicznymi. Podczas spotkania padło także nurtujące pytanie o sytuacje skrajne, jak zagrożenie życia podczas pełnienia służby i co za tym idzie – sposoby ochrony własnej. W odpowiedzi funkcjonariusze zaprezentowali szybki kurs samoobrony, do którego bezpośrednio zaprosili uczestników. Wizyta gości to jednocześnie moc atrakcji, chociażby prezentacja psa tropiącego imieniem NORI. Uczestnicy w większości po raz pierwszy mieli okazję posłuchać, jak wygląda praca czworonożnych pracowników Służby Więziennej, z czym na co dzień muszą się zmierzyć i jak wygląda ich przygotowanie do pełnienia służby. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz pojazdu operacyjno-konwojowego, który znajduje się na wyposażeniu jednostki. W tym punkcie spotkania nikt się już nie krępował – dzieci korzystając ze swoich naturalnych cech, jak spontaniczność i ciekawość, w bardzo szybkim tempie opanowały cały pojazd. A oto krótka ich recenzja, tuż po przejażdżce samochodem służbowym Zakładu Karnego: „Było strasznie fajnie!” 😊. Dziękujemy za każdy uśmiech na twarzach uczestników! Ogromne podziękowania dla kpt. Jarosława Małeckiego (Rzecznika Prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu), dla st. kpr. Karola Kycko oraz dla sierż. sztab. Dawida Rudego – za przyjęcie zaproszenia, spotkanie promujące czytelnictwo oraz postawę służby społeczeństwu!

W tym samym dniu, tj. 27 lipca, zaproszenie przyjęła Młodzieżowa Akademia Kreatywności, która włączy się w kolejny etap zajęć pod hasłem „Detektywi w Bibliotece”. W grę terenową wprowadziła graczy prezentacja cyklu książek o tematyce detektywistycznej (serii przygód Lassego i Mai autorstwa Martina Widmarka; jest to błyskotliwa i zaskakująca seria pomysłów rezolutnej pary przyjaciół rozwiązujących kryminalne zagadki). Przed oficjalnym rozpoczęciem zabawy dzieci wzięły udział w szybkiej lekcji szyfrowania za pomocą alfabetu Morse’a oraz PJM dla początkujących. Jeszcze tylko wyjaśnienie reguł gry, wskazówki, zwrócenie uwagi na kluczowe zasady: pomoc, wsparcie, szacunek, zasady fair play – i zaczynamy. Mali detektywi w akcji szukają tajemniczej książki. W trakcie poszukiwań czeka na nich mnóstwo przygód, zabaw, ćwiczeń, zadań, zagadek, tajemniczych pudełek, szyfry, niewidzialne napisy i wiele innych. Ogromne podziękowania dla Bartka Pikuzińskiego i młodzieży za przyjęcie zaproszenia i nieocenioną pomoc w koordynacji przygotowanych dla uczestników zadań!

Ostatnie lipcowe zajęcia pod chmurką przebiegły pod hasłem „Uroki wsi! (czyli dzień po wiejsku)”. Pomysłodawcą spotkania był Pan Grzegorz Antoniuk. Do wspólnej realizacji zajęć z naszą biblioteką dołączyła się Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrem, Pani Renata Soboń. Dzień zaczynamy przy ognisku. Tym razem zamiast „Bajki, wierszyka, rymowanki…” garść opowieści Pani Renaty, czyli jak wieś wyglądała dawniej…, tradycje, zwyczaje, praca. Wiejskim historiom towarzyszyła wystawa rekwizytów. Na dzieci czekały liczne zabawy inspirowane tematycznie: dojenie krowy, łowienie jabłek z miski z wodą, turlanie snopków siana, zabawy z fajerką (wyścig), wiejskie smaki i zapachy, dźwięki wsi, tajemnicze pudełko, mocowanie na rękę, a na sam koniec warsztaty kulinarne i pierożki.

Na zakończenie relacji z lipcowych wakacji, z Biblioteką Publiczną Gminy Zamość w Mokrem, nie pozostało mi nic innego, jak powiedzieć: dziękuję wszystkim uczestnikom i naszych gościom za wspólną zabawę!

(BPGZ w Mokrem; Anna Dubel)