Spotkanie z uśmiechem

63

Jacek Łapiński – entuzjasta psychologii pozytywnej, autor książek „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym?”, „Dlaczego warto czytać?” i ”Z uśmiechem Ci do twarzy!”. Jego publikacje dalekie są od opisu negatywnych aspektów życia człowieka, jak stres, lęk, depresja. Pan Jacek zdecydowanie popiera kreatywność i rozwój osobisty, w obu przypadkach podkreślając magiczną rolę czynności, jaką jest czytanie.

Spotkanie pasjonatów czytelnictwa (członków Dyskusyjnego Klubu Książki) z pisarzem tryskającym pozytywną energią, zorganizowane 26 sierpnia br. w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem, okazało się fenomenalną lekcją pozytywnego myślenia oraz potężną dawką dobrego humoru. Zdecydowanie nie gościliśmy w naszej bibliotece dotychczas autora, który dorównałby Panu Jackowi poziomem optymizmu.

Już na wstępie nasz gość zaakcentował swój zamiar i nadał niepowtarzalny charakter temu spotkaniu – „Jeśli choć jedna osoba zabierze stąd dobrą myśl, to będzie mój sukces 😊”. Cel, w wykonaniu Pana Jacka Łapińskiego, nie trudny do osiągnięcia – autor w pozytywny sposób zaraził wszystkich swoją pogodą ducha. I choć tego dnia na dworze pochmurnie i zimno, to nic, gdy na swojej drodze spotkamy człowieka, który na dzień dobry wita nas uśmiechem, częstuje dobrym słowem lub oryginalnym dowcipem, a wszystko to czyni w sposób tak lekki, jakby natura wyposażyła go wyłącznie w dobrą stronę; choć Pan Jacek przyznaje: „Walczą we mnie dwa duchy: duży – silny – dobry i duży –  silny – zły; nie zawsze wygrywa ten dobry. Przewagę zyskuje ten, którego w danym momencie ja sam bardziej motywuję, dokarmiam. Dlatego staram się karmić pozytywnym nastawieniem. Greckie powiedzenie <<Każdego dnia wstaje nowe słońce>>, jest moim życiowym mottem. Codziennie bez względu na pogodę za oknem staram się pielęgnować dobrą pogodę w sobie, okazywać ciepło swoim bliskim, uczyć się czegoś nowego. […]. Aura na zewnątrz wpływa na nastrój, ale najważniejsza jest pogoda ducha, bo tylko ta zależy od nas”. W myśl tej pozytywnej psychologii należy przede wszystkim pielęgnować „😊”. Można zapomnieć makijażu, ale nie uśmiechu. Ważne jest ubranie, jednak ważniejsze jest przesłanie, jakie niesiemy innym, bo najpiękniejsze w człowieku jest jego pogodne oblicze. „Jeśli jesteś 😊 – to jesteś zdrowszy. Jeśli jesteś 😊 – to lepiej działasz. Jeśli jesteś zdrowszy i dobrze działasz, to odniesiesz sukces i będziesz jeszcze bardziej 😊!” (fragment z książki). Mnie osobiście ta zależność przekonuje 😊!

W trakcie spotkania nasz gość przytoczył wiele oryginalnych dowodów na skuteczność oddziaływania psychologii pozytywnej; argumentów, które znalazły swoje potwierdzenie w badaniach naukowych, jak również, które nie trudno przy odrobinie dobrego nastawienia odnaleźć w życiu codziennym. Z jednych badań wynika chociażby, że człowiek, który przebywa w towarzystwie innych ludzi uśmiecha się trzydzieści razy częściej, niż gdy pozostaje sam. O tej prawidłowości przekonali się czytelnicy obecni na spotkaniu 😊. Z ankiety przeprowadzonej z kolei wśród 90-latków wypływa jasne przesłanie – ankietowani na pytanie: Co chcieliby zmienić w swoim życiu, gdyby mogli je przeżyć raz jeszcze?, odpowiadali: Spędzić więcej czasu z bliskimi oraz spróbować podjąć jakieś wyzwanie, bez względu na to czy udałoby się je osiągnąć. Te odpowiedzi mówią same za siebie. Żyjemy w czasach, kiedy boimy się wyzwań, a najczęściej przed realizowaniem swoich pasji blokuje nas negatywna krytyka innych. Obawiamy się opinii ludzi, w konsekwencji często rezygnujemy z osobistego rozwoju. Pan Jacek zwraca w tym punkcie uwagę na umiejętność rozróżniania krytyki pozytywnej od negatywnej: „Osoby, które są nam nieżyczliwe oceniają nas, ci co życzą nam dobrze, krytykują co najwyżej nasze złe zachowanie. Krytyka pozytywna to rozmowa w cztery oczy, zaś negatywna za plecami. Żyjemy wtedy w pełni, kiedy cieszymy się życzliwością i otaczamy się ludźmi, którzy „dobrą pogodę” noszą w sobie!”

Pozytywną iskrę nasz gość wzmacnia czytając: „Jestem optymistą, a dzięki czytaniu staję się nim jeszcze bardziej”. Skumulowaną energię przekazuje innym. Dziś Pan Jacek realizuje się w roli pisarza, prawnika, przedsiębiorcy, psychologa, ojca, podróżnika, pływaka (morsa)…, czerpiąc z życia ile się da, hojnie kroczy przed siebie niosąc ludziom pogodę i uśmiech: „To moja pasja, dzielenie się dobrym słowem i 😊”. W swojej ostatniej książce „Z uśmiechem…”, jak twierdzi dał 100% siebie, ta lektura z pewnością dostarczy Państwu wiele inspirujących myśli i jeszcze więcej 😊 😊 😊 😊 😊… A już teraz z niecierpliwością czekamy na zapowiedziany przez Pana Jacka „grzeszno-grzeczny romans z męskiego punktu widzenia” 😊. Trzymamy kciuki za pomyślność tego przedsięwzięcia i życzymy nieustającej pogody ducha!!!!

(BPGZ Mokre; Anna Dubel)