Spotkania autorskie

146

„Wroński i kryminały” oraz „Książki ciepłe na święta”, to hasła ostatniego spotkania autorskiego w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki w formie online, które odbyły się 30 listopada 2021 roku, z okazji 15 lat działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie.
Przeprowadzenie spotkań online pozwoliło naszym członkom DKK, biblioteki w Mokrem i tym pozostałym w swoich domach, możliwość uczestniczenia w nich.
Pierwszym gościem spotkania był Marcin Wroński, jako ulubiony kryminalista lubelski, czyli autor kryminałów retro, których akcja rozgrywa się w większości w Lublinie i z jako głównym bohaterem Komisarzem Maciejewskim. Marcin Wroński jest laureatem wielu prestiżowych nagród m. in. Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Prezydenta Miasta Lublina. Pan Marcin jest również autorem scenariusza do filmu na podstawie swojej książki pt. „Ta cholerna niedziela”. Ale dzisiaj Pan Marcin wygłosił prelekcję na temat kryminałów, bo nie wiem czy państwo wiedzą, ale pierwsze polskie kryminały mają już 150 lat swojej historii. W latach siedemdziesiątych 19 wieku, ukazały się pierwsze opowieści detektywistyczne w języku polskim, ale czytanie ich nie uważano za dobrze widziane w „towarzystwie”. Kryminałów czytać nie wypadało, a wręcz osoby czytające kryminały, uważane były za mało inteligentne. Pierwszymi autorami kryminałów w języku polskim byli m. in. Walery Przyborowski, Henryk Nagiel, a nawet Gabriela Zapolska, wydająca swoje powieści kryminalne pod pseudonimem Walery Tornicki.
Różnica między kryminałem obecnym, a tym pierwszym jest taka, że obecnie autorzy nie muszą wstydzić się tego, że piszą kryminały i wydawać je pod pseudonimem. Historia kryminałów miała swoje wzloty i upadki, w Polsce największy rozkwit filmów kryminalnych wg. Pana Marcina przypada na lata 60 i 70 – te, 20 wieku.
Obecnie autorów powieści kryminalnych oraz fanów tej literaty mamy bardzo dużo, także każdy może znaleźć coś dla siebie.
Kolejnym gościem spotkania była Pani Magdalena Kordel oraz jej „Książki ciepłe na święta”. Pani Magdalena jest utalentowaną autorką kilkudziesięciu książek, pisze bardzo ciekawie, można się z jej książkami doskonale bawić, odnaleźć w nich mnóstwo humoru, zaskakujących zwrotów akcji, sytuacji, z których pozornie nie ma wyjścia. Tworzy wyraziste, przemyślane postaci, które niosą mnóstwo nadziei swoją postawą, pomagają całkiem bezinteresownie, a jednocześnie są niebywale prawdziwe, można się z nimi utożsamiać, odnaleźć w nich siebie i swoje problemy, smutki, radości dnia codziennego.
Obecnie jest 52 szt. powieści bożonarodzeniowych i świątecznych, także można je czytać przez cały rok. Każdy w jakiś sposób czeka na święta, na wigilijny stół, przykryty białym obrusem, ale według Magdaleny Kordel w świętach najważniejszy jest drugi człowiek.
Pani Magdalena pisze i wydaje książki już od 16 lat, a pierwszymi powieściami zimowymi i Bożonarodzeniowymi były „Sezon na cuda” i „Anioł do wynajęcia”, są to książki pełne ciepła i nadziei na przyszłość z pewnością rozgrzeją Nasze serca.
Celem Pani Magdaleny jest to, aby każdy kto weźmie jej książkę do ręki, będzie się mógł utożsamić z tym, co bohater będzie miał do powiedzenia i ma trzy ważne rzeczy do przekazania swojemu odbiorcy:
po pierwsze, że w życiu może być człowiekowi dobrze.
po drugie, jeżeli się czegoś bardzo chce można to osiągnąć.
po trzecie, nie ważne w jakim jesteśmy momencie życia, będziemy musieli i zobaczymy, że warto jest zawalczyć o siebie.
Magdalena Kordel w ostatnim półroczu napisała trzy książki, dwie o bardzo zawiłej fabule oraz przygotowuje trzecią z serii „Tajemnice”.

Dla nas spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece w Mokrem i osób lubiących czytać książki, upływają pod hasłem „Dobra kawa i książki”, czytanie jest ważne, ale spotkanie z drugim człowiekiem, rozmowa, uśmiech, ciekawe opowieści i wymiana doświadczeń, są najważniejsze.
Spotkanie zakończyliśmy cytatem z powieści Magdaleny Kordel „Anioł do wynajęcia”: „Być stuprocentowym człowiekiem, to znaczy kochać, trwać i dawać od siebie tyle, ile tylko jest się w stanie. I wtedy nasz świat będzie lepszy”.
Gorąco polecam „Książki ciepłe na święta”.

Elżbieta Stankiewicz – Dyrektor BPGZ w Mokrem