Regionalna Izba Pamięci ponownie otwarta

Wysocka Regionalna Izba Pamięci pod Zamościem znowu może podejmować zwiedzających. Wieś Wysokie w Gminie Zamość słynie w okolicy z drewnianego „dworku”, w którym w ciągu dekady udało się zgromadzić okazałą ekspozycję starych przedmiotów, liczącą ponad 1230 eksponatów. W większości są to przeróżne narzędzia, sprzęty i maszyny, charakterystyczne dla dawnej zamojskiej wsi. Zbieraniem staroci zajęły się Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich już w 2005 r., a 6 lat później Gmina Zamość postawiła w Wysokiem nowy budynek, stylizowany na drewniany dworek, specjalnie na potrzeby ekspozycji zgromadzonej przez wysockie Gosposie.

Zwiedzanie jest już ponownie możliwe i wciąż jest darmowe. Nadal jednak obowiązuje reżim sanitarny i ograniczenie liczby zwiedzających do 1 osoby na 15 m2. Izba zaprasza w piątki i soboty na darmową podróż w czasie do dawnej, ludowej, zamojskiej wsi i nie tylko.

Kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów pozwoliło w maju 2021 r. ponownie otworzyć muzea i galerie sztuki, i chociaż Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem nie ma oficjalnego statusu muzeum, to jednak funkcjonuje podobnie. Biorąc pod uwagę dostępny metraż obiektu, to maksymalnie w Izbie może przebywać jednocześnie 30 osób w podziale na dwie kondygnacje i z zachowaniem zasady DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka). Innym ograniczeniem jest dostępność – Izba jest czynna tylko w piątki i soboty, a w wakacje dodatkowo w czwartki, ale za to w inne dni grupy zorganizowane mogą się umawiać telefonicznie na zwiedzanie poza dyżurami Opiekunki Izby.
Zaledwie 8 km od centrum Starego Miasta w Zamościu można zobaczyć ciekawą ekspozycję, która stanowi najcenniejszy dorobek działalności miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem. Obok Izby powstają 3 kolejne gminne drewniane budynki, w tym stodoła i kuźnia, które razem utworzą niebawem nowy kompleks pod nazwą Centrum Kultury Dawnej. Podczas „zamknięcia” Izba wciąż „żyła” i w konsekwencji kolekcja powiększyła się o kolejne kilka staromodnych przedmiotów. Zamknięcie spożytkowano m.in. na katalogowanie zbiorów, konserwację eksponatów i prowadzenie profilu Izby w mediach społecznościowych. Warto wspomnieć, że ekspozycję Izby nieustannie gromadzi społeczność lokalna skupiona wokół miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, wspomagana znacząco przez Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką” i druhów ochotników z OSP Wysokie.
Miejmy nadzieję, że epidemia ustąpi i będzie można skorzystać z oferty warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych, jak również spotkań z tradycją przy ognisku lub w altanie, gdzie stoi murowany piec chlebowy, opalany drewnem. Póki co jednak, cieszmy się z możliwości zwiedzania tego niepowtarzalnego „miejsca z duszą”, gdzie historia, tradycja i ludowość regionu są na wyciągnięcie ręki.
Do końca czerwca Regionalna Izba Pamięci koło Zamościa (22-400 Wysokie 84) jest otwarta w piątki i soboty w godz. 13:00-16:00, od w wakacje dodatkowo w czwartki. Do zwiedzania zaprasza opiekunka ekspozycji, Pani Wanda – szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem. Pieczę nad obiektem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość. Więcej szczegółów o Izbie można znaleźć na stronie internetowej Gminy Zamość oraz na www.gok.gminazamosc.pl/izba/.

GOKGZ: JK