Pytanie dotyczy ścieżki rowerowej…

261

PYTANIE:

Witam Panie Wójcie pytanie dotyczy ścieżki rowerowej wzdłuż drogi w m. Płoskie kilka lat były odpisywane grunty na ścieżkę a może ten chodnik to też ścieżka rowerowa a tak to należałoby naprawić bo miejscami to same nierówności. Dodam jeszcze jedno że w obecnej sytuacji w Płoskim nie potrzeba żadnej świetlicy są ważniejsze sprawy jak rozbudowa wodociągu tak wiem ze sołtysowi marzy się świetlica bo miałby rozrywkę dla pewnego grona osób może 20 a pozostali i tak by nie korzystali wiec po co ? niech zorganizuje coś na boisku które jest puste całe lato więc to jakoś go nie interesuje

24.10.2021 r.

 

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kontakt e-mail.

Wzdłuż drogi krajowej w m. Płoskie zlokalizowany jest chodnik. Nie jest on ścieżką rowerową. Wykupy nieruchomości, które miały miejsce ileś lat temu były związane z budową chodnika. Ma on już swój wiek i konieczne są miejscowe naprawy. Skontaktuję się w tej sprawie z zarządcą drogi – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, której oddział jest w Zamościu. Nowy chodnik i ścieżka rowerowa to chyba już niedaleka przyszłość. W opracowaniu jest projekt budowlany przebudowy drogi krajowej nr 74 na odcinku Płoskiego i Zawady.

Zachęcam do przeczytania mojej odpowiedzi na inny e-mail jaki otrzymałem od Mieszkanki Płoskiego w sprawie najważniejszych zadań inwestycyjnych w Sołectwie. Będzie zamieszczona na stronie internetowej www.gminazamosc.pl w najbliższy poniedziałek. Dalsza budowa wodociągu w Płoskiem jest niewątpliwie jednym z gminnych wyzwań. Obecna sytuacja w gminnych finansach nakazuje weryfikację podjętych decyzji na etapie opracowania Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy lat 2021-2030. Jedną z nich jest przygotowanie dokumentacji rozbudowy wodociągu w Płoskiem i podjęcie próby pozyskania na budowę sieci dotacji z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich lat 2021-2027. Prawdopodobnie będzie można pozyskać maksimum 4 000 000 zł. Czy decyzja o opracowaniu dokumentacji podjęta będzie na etapie projektowania budżetowego 2022 roku? O tym zdecydują najbliższe dni. Pragnę jednak zwrócić uwagę na fakt, że w trackie wrześniowego zebrania wiejskiego Mieszkańców Płoskiego nikt nie poruszył tego tematu.

Czy nowa świetlica wiejska w Płoskiem z garażem dla OSP jest potrzebna? Płoskie jest największym sołectwem w Gminie – ponad 2 tys. Mieszkańców. Uważam, że tego typu obiekty mają ważną rolę do spełnienia. To co w nich dzieje się zależy jednak od aktywności Mieszkańców. Wrześniowe zebranie wiejskie w Płoskiem wywołało dyskusję o kolejności realizacji potrzeb inwestycyjnych w sołectwie. Naruszyło procedurę podejmowania gminnych decyzji budżetowych. Postawiło w zupełnie innym świetle cel jakiemu służyła decyzja Wójta i Rady Gminy z marca 2015 roku o wydzielaniu z gminnego budżetu środków finansowych programu Fundusz Sołecki. To co teraz dzieje się wokół uchwały zebrania wiejskiego w Płoskiem niczemu dobremu nie służy. Ma Pan rację, że na boisku sportowym w Płoskiem nic się nie dzieje. To też jednak zależy do Mieszkańców i miejscowych samorządowych Liderów. Rolą administracji jest wspieranie lokalnej aktywności. Potrzeba tego co ma się dziać w świetlicy wiejskiej i na boisku sportowym musi zaistnieć w Płoskiem.

Jeszcze raz dziękuję za reakcje na mój apel i POZDRAWIAM.

Ryszard Gliwiński

6 listopada 2021 roku.