Piszę wiadomość e-mail dotyczącą odbioru od mieszkańców gminy selektywnie zebranych odpadów…

71

PYTANIE:

Dobry wieczór.

Piszę wiadomość e-mail dotyczącą odbioru od mieszkańców gminy selektywnie zebranych odpadów. Poruszałem już wcześniej ten temat a mianowicie chodzi o odbiór odpadów zawierających tworzywa sztuczne oraz metale. Uważam że tego typu odpady powinny być odbierane od mieszkańców gminy przynajmniej 1x w miesiącu gdyż:

  1. jest główny odpad w zasadzie wszystkich nas więc u każdego żółte worki zalegają w obrębie posesji zanim ktoś się wreszcie zlituje i raz na 2 miesiące je zabierze
  2. być może zmusza to niektórych mieszkańców do spalania ich w swoich piecach grzewczych bo trudno gromadzić takie ilości odpadów na posesjach, niektórzy i tak je spalają bo traktują np butelki PET jako darmowe paliwo zatruwając powietrze sobie i sąsiadom nawet skuteczniej pewnie niż nowa spalarnia która powstanie w Szopinku.
  3. Innych odpadów posegregowanych jest zdecydowanie mniej np szkła czy też papierowych odpadów i te rzeczywiście można odbierać co 2 nawet co 3 miesiące. Zapewne większość radnych gminy Zamość podziela moje spostrzeżenia .

Liczę na pozytywne rozważenie tego problemu i rozwiązanie go bo dotyczy to wszystkich mieszkańców gminy Zamość.

10.01.2021 rok

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kontakt e-mail.

Tworzywa sztuczne i metale od dwóch lat odbierane się raz w miesiącu, w okresie kwiecień – sierpień, w pozostałym okresie co dwa miesiące. Nie odbieramy więc ich tylko w styczniu, marcu, wrześniu i listopadzie. Tak też będzie w roku 2021. Nie możemy już nic zmienić, gdyż wykonawcę usługi wybraliśmy w postępowaniu przetargowym którego specyfikacja ujmowała taki właśnie odbiór odpadów o których mowa. Można rozważyć dodatkową usługę w czterech miesiącach. Będzie to oczywiście miało wpływ na ofertę usługi, a więc i stawkę opłaty wnoszonej przez Mieszkańców. Ma Pan rację, że tych odpadów segregowanych jest najwięcej. Szkło i papier odbieramy co drugi miesiąc. Można rozważyć tak jak Pan sugeruje odbiór ich co 3 miesiące. Wówczas „odzyskamy” dwa „odbiory” dla tworzyw sztucznych i metali, za kolejne dwa trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Można też w miejsce „zwolnionych odbiorów” bez zwiększania kosztów usługi dodać tylko dwa dodatkowe odbiory – styczeń i wrzesień. To jednak decyzje dopiero miesiąca września, na etapie przygotowania specyfikacji do przetargu na odbiór odpadów w 2022 roku.

Pozdrawiam, życząc dobrego Nowego Roku.

Ryszard Gliwiński
11.01.2021r