Piszę wiadomość e-mail dotyczącą odbioru od mieszkańców gminy selektywnie zebranych odpadów…

PYTANIE:

Dobry wieczór. Piszę wiadomość e-mail dotyczącą odbioru od mieszkańców gminy selektywnie zebranych odpadów. Poruszałem już wcześniej ten temat, a mianowicie chodzi o odbiór odpadów zawierających tworzywa sztuczne oraz metale. Uważam, że tego typu odpady powinny być odbierane od mieszkańców gminy przynajmniej 1x w miesiącu, gdyż:

1. jest główny odpad w zasadzie wszystkich nas więc u każdego żółte worki zalegają w obrębie posesji zanim ktoś się wreszcie zlituje i raz na 2 miesiące je zabierze,
  2. być może zmusza to niektórych mieszkańców do spalania ich w swoich piecach grzewczych, bo trudno gromadzić takie ilości odpadów na posesjach, niektórzy i tak je spalają, bo traktują np. butelki PET jako darmowe paliwo, zatruwając powietrze sobie i sąsiadom nawet skuteczniej pewnie niż nowa spalarnia, która powstanie w Szopinku.
  3. innych odpadów posegregowanych jest zdecydowanie mniej, np. szkła czy też papierowych odpadów – i te rzeczywiście można odbierać co 2 nawet co 3 miesiące. Zapewne większość radnych gminy Zamość podziela moje spostrzeżenia.

Liczę na pozytywne rozważenie tego problemu i rozwiązanie go bo dotyczy to wszystkich mieszkańców gminy Zamość.

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kontakt email.

Tworzywa sztuczne i metale od dwóch lat odbierane są raz w miesiącu w okresie kwiecień – sierpień, w pozostałym okresie co dwa miesiące. Nie odbieramy więc ich tylko w styczniu, marcu, wrześniu i listopadzie. Tak też będzie w roku 2021. Nie możemy już nic zmienić, gdyż wykonawcę usługi wybraliśmy w postępowaniu przetargowym, którego specyfikacja ujmowała taki właśnie odbiór odpadów, o których mowa. Można rozważyć dodatkową usługę w czterech   miesiącach. Będzie to oczywiście miało wpływ na ofertę usługi, a więc i stawkę opłaty wnoszonej przez Mieszkańców. Ma Pan rację, że tych odpadów segregowanych jest najwięcej. Szkło i papier odbieramy co drugi miesiąc. Można rozważyć tak, jak Pan sugeruje, odbiór ich co 3 miesiące. Wówczas „odzyskamy” dwa „odbiory” dla tworzyw sztucznych i metali, za kolejne dwa trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Można też w miejsce „zwolnionych odbiorów” bez zwiększania kosztów usługi dodać tylko dwa dodatkowe odbiory – styczeń i wrzesień. To jednak decyzje dopiero miesiąca września, na etapie przygotowania specyfikacji do przetargu na odbiór odpadów w 2022 roku.

Styczeń 2021 r.
Ryszard Gliwiński