Czym podyktowane jest zwiększenie częstotliwości odbioru śmieci?

PYTANIE:

Witam,
Czym podyktowane jest zwiększenie częstotliwości odbioru śmieci w miesiącach kwiecień-październik do 2 razy w miesiącu?
Czy będzie to oznaczało zwiększenie opłat w przyszłym roku?
Pozdrawiam. 08 .04.2021 r.

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kontakt e-mail.

O zmianach w odbiorze odpadów komunalnych jakie weszły w życie w Gminie Zamość od stycznia 2021 roku pisałem już wielokrotnie. Zachęcam do przeczytania materiału zamieszczonego w Biuletynie Samorządu Gminy Zamość nr 9 (139) z grudnia 2020 roku, oraz w odpowiedziach na „zadaj pytanie Wójtowi”. Wydania Biuletynu w wersji elektronicznej i odpowiedzi na pytania kierowane do Wójta na stronie internetowej Gminy www.gminazamosc. pl. Zapraszam.
Tutaj krótko. Dwukrotny odbiór odpadów komunalnych zmieszanych w okresie od kwietnia do października do decyzje Polskiego PARLAMENTU z lipca 2019 roku. Wprowadzając zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Parlamentarzyści nie zauważyli, że usunęli poprzedni zapis (cześć zdania) umożliwiający w gminach wiejskich odbiór odpadów zmieszanych raz w miesiącu przez cały rok. Pisałem o tym w kwietniu ubiegłego roku do Parlamentarzystów z naszego okręgu wyborczego w liście otwartym – ale na razie bez reakcji, nawet w zakresie kontaktu (poza jedna sytuacją niczego nie zmieniającą). Czy w przyszłym roku będzie drożej? Przetarg na świadczenie usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych w 2022 roku ogłaszać będziemy w miesiącach sierpień – wrzesień. Oferty składane w przetargu zdecydują o stawce opłat wnoszonych przez Mieszkańców. Podwójny odbiór odpadów jest już wliczony w ofertę i stawkę bieżącego roku. Mam jednak wrażenie, że nie uda się utrzymać w przyszłym roku obecnej podstawowej stawki 17 zł. W sprawie zmian w ustawie wprowadzonych przez Parlament w 2019 roku planowałem jeszcze w ubiegłym roku uruchomić szersze działania społeczne. Aby to realizować potrzebny jest jednak powrót do normalnego życia publicznego sprzed marca 2020 roku.

Ryszard Gliwiński
8 kwietnia 2021 roku