Znakomita passa „Ale Cantare”

359

Żeński zespół wokalny „Ale Cantare” z Gminy Zamość w ciągu niespełna 1,5 miesiąca aż 4 razy plasował się na bardzo wysokich miejscach na czterech prestiżowych festiwalach w Polsce – w Chełmnie, Rzeszowie, Żywcu i ponownie w Chełmnie. Wszystkie te przedsięwzięcia odbyły się online. Pierwsze miało miejsce w Chełmnie 21.12.2020 r., następne odbyły się w II połowie stycznia 2021 r. Oto świetne pasmo sukcesów.

Pierwsze miejsce i statuetkę tzw. „Złotego Pasma” na prestiżowym ogólnopolskim turnieju chórów w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) przypadło zespołowi z Płoskiego. To była już 12. edycja konkursu, ale pierwszy raz przeprowadzono go w formie on-line. Rada Artystyczna XII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni, złożona ze znakomitych specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej, zakwalifikowała do konkursu tylko 11 najlepszych chórów spośród wszystkich zgłoszonych z całej Polski, w tym z Warszawy, Gdańska, Nakła, Poznania, Łodzi, Inowrocławia, Białegostoku, Krakowa i Płoskiego w Gminie Zamość. Grupa „Ale Cantare”, działająca pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, zgłosiła następujące tytuły: Antonio Lotti – „Vere languores nostros”, Giuseppe Tartini – „Stabat Mater” i Michał Raczyński – „Ave virgo gloriosa”. Filmiki zespół nagrał wcześniej we własnym zakresie. Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum” w Chełmnie. Rywalizację ujęto w 6 kategorii. Zespół „Ale Cantare” pod dyrekcją Barbary Rabiegi okazał się najlepszy w kategorii chórów jednorodnych, zdobywając tzw. „Złote Pasmo”.
W ferworze radości pod ubiegłego roku do zespołu „Ale Cantare” dotarły kolejne dobre wieści ze Studium Liturgicznego w Rzeszowie, że grupa zakwalifikowała się do VII Międzynarodowego Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Wydarzenie odbyło się online dnia 25.01.2021 r. „Ale Cantare” wysłało do konkurs nagranie z własnym wykonaniem kolęd „W żłobie leży” w opracowaniu Łukasza Mazura i „Pospieszcie Pastuszki” w opracowaniu Józefa Świdra. W kategorii zespołów jednorodnych Jury przyznało żeńskiej formacji z Gminy Zamość „Złoty Dyplom”, czyli de facto II miejsce tuż za dwoma chórami ex aequo z Rabki i Starachowic, które zajęły I miejsce. Warto dodać, że w tej kategorii nie przyznano ani „Srebrnego”, ani „Brązowego Dyplomu”, co dowodzi, że „Ale Cantare” z Płoskiego wg ocen jury plasuje się w ścisłej czołówce chórów nie tylko w kraju.
W tym samym czasie (24-25.01.) w odległym Chełmnie odbył się XVI Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek ONLINE, w którym „Ale Cantare” powtórzyło swój grudniowy sukces, lecz tym razem ze świątecznym repertuarem. W kategorii chórów jednorodnych wokalistki z Gminy Zamość zdobyły kolejne „Złote Pasmo” ex aequo z chórem z W-wy.
Z kolei kilka dni później (29.01.) w Żywcu odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek „PASTORAŁKA ŻYWIECKA 2021” – edycja online. Tu wpłynęła rekordowa ilość filmików w liczbie aż 367, a wśród nich utwór „Pasły się owce pod borem” – ulubiona przez zespół „Ale Cantare” kolęda staniątecka w opracowaniu Bronisława Rutkowskiego. I tu też „Cantarki” z Gminy Zamość odniosły sukces! W zbiorczej kategorii chórów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych grupa Barbary Rabiegi zajęła II miejsce ex aequo z formacją szkoły muzycznej w Radomiu.
Po tak wspaniałej serii sukcesów, całej formacji i Pani Basi należą się gorące gratulacje, słowa uznania i ogrom podziękowań za to, że swoim talentem, pasją i ciągłym podnoszeniem poziomu artystycznego, zespół stał się artystyczną wizytówką bogatego życia kulturalnego Gminy Zamość, które pomimo ograniczeń i pandemii, z dumą „eksportujemy” w świat. Brawo!

GOK: Jarek Kalbarczyk