Zimowe zabawy w bibliotece – FERIE 2020

771

Tradycyjnie, jak co roku, nasza biblioteka organizuje cykliczne zajęcia zimowe dla najmłodszych czytelników. W dniu 14 stycznia br. miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach zimowych zabaw. Tradycyjnie również zajęcia rozpoczęliśmy krótkim omówieniem zasad obowiązujących podczas warsztatów. Bez problemu dzieci wypunktowały najważniejsze reguły „Bezpiecznych ferii”.
Każdemu zimowemu spotkaniu w naszej bibliotece towarzyszyła wybrana książka z działu dla najmłodszych. Dzieci wysłuchały m. in. wierszy nawiązujących tematyką do motywu „śniegowego bałwanka”: wiersz „Bałwan” M. Duławskiej (z książeczki zatytułowanej „Zwierzajki”) oraz utwór „Dwa bałwany” autorstwa A. Frączek (z cyklu „Opowiadania wigilijne”) – oba utwory stanowiły inspirację do prac plastycznych. Zatem kto w tym roku nie miał okazji ulepić bałwana, a to za sprawą bardziej wiosennej aury, mógł nadrobić te zaległości i wykonać zimowego ludka w trakcie zajęć. Tak powstały: bałwanki z kul styropianowych, waty i papieru; a zmęczeni tematem wykonali renifery. Ostatecznie w bibliotece było czuć zimową atmosferę – ale tylko i wyłącznie pod względem dekoracji stworzonej z prac uczestników; poza tym było głośno, pracowicie i gorąco! Jeszcze więcej serca włożyli uczestnicy w prace stanowiące wyraz miłości do swoich dziadków, a to z okazji zbliżającego się Dnia Babci oraz Dnia Dziadka. Te zajęcia również rozpoczęliśmy wybranymi tekstami tematycznymi: wierszem pt. „Babcia” G. Strzebońskiego (z książeczki „Mój tata ma brata czyli rymowanki o rodzinie”) oraz utworem „Dziadek” H. Niewiadomskiej. W krótkiej rozmowie z dziećmi wydało się za co tak naprawdę kochamy nasze babcie i dziadków, a trochę się tego uzbierało: za naleśniki, pierogi, krokiety, domowe ciasta, słodycze, przytulaski, wspólne zabawy …. Nic więc dziwnego, że każdy bez marudzenia zakasał rękawy i żwawo przystąpił do pracy! W części plastycznej zajęć dzieci wykonały prezenty dla swoich ukochanych bliskich: korale z makaronu dla wspaniałej babci, a dla kochanego dziadka serca i inne ozdoby z masy solnej. Chętni dodatkowo mieli okazję nauczyć się sztuki składania ozdobnych szkatułek metodą origami modułowego.
Ostatnie spotkanie w ramach akcji „Ferie z Biblioteką” przebiegło zdecydowanie dość dynamicznie – niemal w całości poświęciliśmy je zabawom ruchowym. Na wstępie uczestnicy wysłuchali krótkiego wiersza, pt. „Kocham zimę” (z książeczki Margarett Borroughdame „Nie taka mroźna zima”) i opowiedzieli za co sami kochają tę porę roku. Po krótkiej części plastycznej (zimowe kolorowanki, konstruowanie robota z klocków LEGO Mindstorms ev3), przyszedł czas na zabawy na wyspie oraz w świetlicy. W ruch poszły piłki i balony. Atrakcją dnia okazał się turniej piłki nożnej, który gościnnie poprowadził Pan Wojciech Suchowicz – Trener Klubu SUCHOWICZTEAM. Pan Wojciech dał młodym sportowcom wiele cennych rad dotyczących tej dyscypliny. Uczestnicy „ROZGRYWEK – BIBLIOTEKA W MOKREM ZIMA 2020” wykazali sportowego ducha walki!!! Zmagania zakończyliśmy wyłonieniem liderów wśród w zasadzie samych zwycięzców, bo w tym turnieju nie było przegranych! Były za to nagrody, które zwycięzcom osobiście wręczyli Trener Klubu SuchowiczTeam oraz Dyrektor Biblioteki. Po takim finale jedynie co pozostaje, to zachęcić młodych sportowców do kontynuowania kariery!!!
W trakcie zimowych spotkań dzieci uczestniczyły w zorganizowanych w bibliotece grach i zabawach integracyjnych na wyspie, a wśród nich: bitwa na śnieżki, kto zdmuchnie więcej płatków śniegu? (dmuch balonem i inne zabawy balonowe), zabawy z piłką … plażową, piłeczkami pingpongowymi, kuleczkami … rzut do celu, podrzucanie oraz coś dla spryciarzy – zwijanie wstążki na czas. Po zajęciach dzieci miały okazję skorzystać w proponowanych kolorowanek, gier komputerowych i na tableta oraz gier na Xbox-a.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i zaangażowanie! Dziękuję także mamom obecnym na zajęciach za pomoc w ogarnięciu niezłego bałaganu, pozostałego po pracach młodych artystów!

(bibliotekarz Anna Dubel)