„Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz!” – kreatywne PODRÓŻE z Anną Chabros

Wakacyjne podróże dookoła świata, to również podróże twórcze. Tym razem w taką kreatywną wędrówkę zabrała nas Pani Anna Chabros. Pani Ania oprócz tego, że swoją pomysłowością tryska na co dzień, sprawdzając się zawodowo w stu procentach w roli plastyczki-nauczycielki, to przede wszystkich jest osobą pełną optymizmu, a nic tak nas nie ratuje od szarej rzeczywistości jak duet idealny, czyli optymizm i kreatywność! Swoim pozytywnym podejściem do życia oraz wiedzą, Pani Ania postanowiła podzielić się z naszymi czytelnikami, a szczególnie z niepełnoletnią jej częścią. Specjalnie dla najmłodszych czytelników biblioteki, dla których co roku w ramach ww. akcji organizujemy letnie warsztaty plastyczne i jednocześnie w celu rekompensaty za niedogodności związane z epidemią, dnia 14 lipca br. został nagrany w Bibliotece Publicznej Gminy Zamość w Mokrem, krótki instruktaż tworzenia kwiatów z bibuły. Każdy, kto gościł choć raz w naszej bibliotece, zapewne pamięta kosze pełne kolorowych i przepięknych bukietów, które są właśnie dziełem Pani Ani Chabros. Do obejrzenia video lekcji z warsztatów bibułkowych (https://www.facebook.com/watch/?v=845096049347788) zapraszamy nie tylko dzieci, ale całe rodziny, aby tym sposobem, zgodnie z intencją naszego gościa, wspólnie kultywować polskie tradycje: „Zadbajmy o to moi drodzy, żeby tradycja, obrzędowość w naszych sercach pozostała, rozwijała się i rozkwitała. Nie pozwólmy jej umrzeć. Taka umiejętność [rękodzieło] nikomu nie zaszkodzi, a na pewno przysporzy dużo przyjemności, jest powodem do wspólnych spotkań, rozmów i przyjemnie spędzonego czasu”. Dla tych, którzy nie do końca wierzą w swoje twórcze zdolności, garść motywujących cytatów o kreatywności i twórczym życiu:

• „Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz.” (Maya Angelou)
• „Twórcze życie wymaga odwagi. Kreatywność to przestrzeń, w której to ty jesteś odkrywcą. Musisz opuścić miasto swojego komfortu i udać się na wyprawę w dziką krainę swojej intuicji. Nie dojedziesz tam autobusem, tylko pracą i podejmowaniem ryzyka nie do końca wiedząc, co robisz. To, co tam odkryjesz, będzie wspaniałe. Odkryjesz siebie.” (Alan Alda)
• „Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.” (Mary Lou Cook)
• „Jeśli chcesz być w życiu kreatywny, musisz przestać bać się pomyłek.” (Joseph Chilton Pearce)
• „Akt twórczy jest sposobem na nadanie znaczenia własnemu życiu. Daje świadomość. Daje zdolność stawienia czoła życiu. Każdemu pozwala na znalezienie swej wartości ludzkiej. Daje świadomość własnych zdolności.” (Valerio Albisetti)
• „Różnica między konstruowaniem a kreatywnością polega na tym, że rzecz skonstruowaną można pokochać dopiero, gdy jest gotowa, natomiast rzecz kreowaną kocha się, zanim jeszcze powstanie.” (Charles Dickens)
• „Kiedy słyszysz w głowie głos, który mówi ci <>, to właśnie ten moment, kiedy powinieneś stanąć przy sztalugach i stać tam, póki głos nie umilknie.” (Vincent Van Gogh)
• „Ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność. Ją z kolei ogranicza tylko nasze własne lenistwo…” (Maciej Orzechowski)
• „Ludzka kreatywność jest największym zasobem.” (Richard Florida)

Na zakończenie relacji z kolejnych „Wakacyjnych PODRÓŻY z biblioteką”, życzę Państwu i Wam drogie dzieci wiary we własne umiejętności, pięknych bukietów i dobrej zabawy!
(bibliotekarz Anna Dubel)