Gospodynie w Urszulinie

786

Ponad 20-osobowa delegacja Gospodyń z Gminy Zamość przyjęła zaproszenie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie (KOWR OT Lublin), który w Urszulinie zorganizował wydarzenie promujące akcję „Kupuj świadomie – Produkt Polski” i hasło „Polska smakuje”. Całość relacjonowała w odcinkach na żywo lubelska telewizja w ramach programu „Lato z TVP3”.

Zjazd Gospodyń z całej Lubelszczyzny miał miejsce w Urszulinie dnia 25 lipca 2020 r. Reprezentantki wybranych Kół Gospodyń Wiejskich prezentowały na stoiskach lokalne smaki i produkty. Lokalizacja wydarzenia nie była przypadkowa, bowiem Dyrektorem lubelskiego oddziału KOWR jest Radna z Gminy Urszulin, Kamila Grzywaczewska. Ponadto, miejsce jest dosyć szczególne i urokliwe, ponieważ w Gminie Urszulin znajduje się dyrekcja Poleskiego Parku Narodowego – tu startuje wiele szlaków i ścieżek turystycznych, obleganych w tym roku przez turystów.
Gminę Zamość w Urszulinie reprezentowały wybrane członkinie pięciu wybranych Kół Gospodyń Wiejskich ze Skaraszowa, Siedlisk, Sitańca, Szopinka i Wólki Wieprzeckiej, a także zespół śpiewaczy „Roztoczanki”. Warto dodać, że wcześniej Panie z KGW w Jatutowie nasuszyły cały kosz kwiatów lawendy i udostępniły go do przystrojenia stoiska. Organizacją wyjazdu i promocji Gminy zajęło się Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ oraz Gminny Ośrodek Kultury. Na naszym stoisku można było spróbować m.in. wspaniałych i świeżutkich pierogów, które powstały bezpośrednio przed wyjazdem. Aby zachować maksimum świeżego smaku i zdążyć przed odjazdem, niektóre Gospodynie lepiły pierogi już od 4:00 rano. Inne, nie mniejszym nakładem pracy, napiekły pysznych ciast i drożdżowych pierożków, oczywiście wyłącznie z polskich produktów. Na stoisku pod szyldem Gminy Zamość goście i turyści mogli również podziwiać piękne ozdoby wykonane własnoręcznie w ramach warsztatów plastycznych, realizowanych cyklicznie w sołectwach przez Stowarzyszenie Kobiet 28+.
Organizatorzy wydarzenia w Urszulinie zadbali też o część konkursową. W trakcie wydarzenia odbyły się m.in. konkursy na najpiękniejsze stoisko oraz najlepszy deser. W tym drugim jurorzy docenili tzw. „Roztoczański Las”, przygotowany przez Gospodynie z KGW Wólka Wieprzecka – deser zajął II miejsce. Całej 23-osobowej grupie wyjazdowej oraz osobom, które przed wyjazdem pomogły w organizacji przedsięwzięcia, należą się gorące podziękowania za czas, pracę i zaangażowanie.

GOK: Konrad Serafin i JK

Link 1 do TVP3 Lublin

Link 2 do TVP3 Lublin

Link 3 do TVP3 Lublin