Wakacje pełne wrażeń!

314

Jak co roku Biblioteka Publiczna Gminy Zamość w Mokrem zorganizowała cykl zajęć dla najmłodszych czytelników i jak co roku spotkaniom tym towarzyszyła książka, a tegoroczne hasło przewodnie akcji „Wakacje w Bibliotece” brzmiało: „MAGIA SŁOWA – czarodziejski świat wakacyjnych KSIĄŻEK”. I tak blisko dwa miesiące (dokładnie od 9 lipca do 22 sierpnia, w każdy słoneczny wtorek, radosną środę i pogodne czwartki) odbywaliśmy podróże z literaturą. Wśród dobrze znanych i lubianych bajek Hansa Christiana Andersena znalazły się równie bajeczne wiersze Jana Brzechwy, Doroty Gellner, Marii Konopnickiej, Jerzego Ludwika Kerna, Józefa Ratajczyka, bajki Grindleya Sally, opowiadania Joanny Fabickiej, magiczne baśnie z cyklu „Bajarka – baśnie z całego świata”, czy znane naszym najmłodszym czytelnikom „Rymowanki polskie” … i wiele, wiele innych!
Tradycyjnie też letnią akcję promowania czytelnictwa wśród najmłodszych, rozpoczęliśmy spisaniem krótkiego kodeksu postępowania. Dzieci bez problemu zapisywały na wakacyjnym słoneczku reguły, do których obiecały się stosować. Jednakże już po pierwszym dniu zajęć spędzonym w gronie trzydzieściorga rozbrykanych uczestników, było wiadome, że spełnienie zasady chociażby względnej ciszy, realnie jest niemożliwe! W tych okolicznościach nie mogę powiedzieć, że pracowaliśmy w skupieniu, bo było wręcz przeciwnie. Zresztą nie mogło być inaczej, jak tylko głośno i wesoło…, przy tym pracowicie.
W ramach warsztatów plastycznych dzieci wykonywały prace inspirowane „wakacyjną książką na dany dzień”; w ten sposób powstały: kolorowe wiatraczki, iPady i telefony ze złotą rybką, świnki skarbonki z papieru mâché (dekorowane metodą decoupage), bransoletki, „koty, kociaki, koteczki…” z masy plastycznej oraz papieru i koralików, torebki sówki z filcu, ołówkowe potworki, aparaty pełne wakacyjnych ujęć, wakacyjne obrazki (motywy wyklejane plasteliną), motylki z pianek dekoracyjnych, robaczki z ciastoliny, jedyne w swoim rodzaju magnesy z masy gipsowej, roboty 3D, portfeliki z filcu oraz pianek samoprzylepnych, ogród pełen kolorowych i kwitnących kwiatów (praca wykonana z tektury falistej i dodatkowych materiałów); „papier własnej produkcji” – papier czerpany różowy, fioletowy, błękitny… z kwiatkami, brokatem, kawą, cynamonem… według upodobań! Ponadto w trakcie ww. akcji dzieci poznały technikę transferu na materiale oraz wzięły udział w profesjonalnym kursie tworzenia mydełek, zakończonym wręczeniem certyfikatu (program kursu obejmował zapoznanie się z techniką tworzenia kolorowych i cudownie pachnących mydełek glicerynowych metodą MELT&POUR oraz wyprodukowanie własnego niepowtarzalnego kosmetyku).
Na tym nie koniec! Podczas nowatorskiego eksperymentu, uczestnicy jednego z letnich spotkań w bibliotece, sprawdzili się w roli naukowców i muszę przyznać, że jako początkujący chemicy mogą być z siebie dumni – „w naturze kryształy rosną przez tysiące lat, a im w przeciągu kilkunastu godzin” udało się wyczarować figurki otoczone szlachetnym kamieniem. W ramach zajęć plastycznych znalazły się również zabawy z masą papierową: ugniatanie, modelowanie, formowanie, wycinanie, malowanie… i co tylko! Z tych manualnych wygibasów wyszły niesamowite dekoracje – domki, zwierzaczki, gwiazdki na patyczkach… – to wszystko znalazło swoje miejsce w fantazyjnie „pomalowanym plasteliną” wazonie. Swoją kreatywnością dzieci miały także okazję popisać się podczas takich zabaw, jak malowanie buziek, czy kolorowanka z puzzli XXL (model przestrzennego domku), które okazały się kolejną atrakcją wyzwalającą uśmiech.
Nie zabrakło także zabaw w formie gier sprawnościowych. Największą popularnością nieodzownie cieszyły się zabawy z żelowymi kulkami orbeez, kreatywne malowanie twarzy, szalone zabawy z balonami i piłką plażową, muzyczne rurki Bum-Bum oraz ponadczasowa zabawa w chowanego! Po zajęciach uczestnicy tradycyjnie korzystali z proponowanych w bibliotece: gier komputerowych oraz Xbox-a, gier planszowych, kolorowanek i zabaw z Bajko-Stworami.
Ostatecznie uczestnicy całkiem zgraną ekipą (dodam w tym miejscu, że łączna liczba uczestników tegorocznych zajęć to 66 uśmiechniętych buziek) zrealizowali plan wakacyjnych spotkań na 120%; co więcej tworząc wśród niekontrolowanych okrzyków radości, powstałe prace wyszły naprawdę oryginalnie! (ciekawych efektów tych prac odsyłam do naszego Facebooka, gdzie znajdziecie Państwo krótkie relacje z przebiegu zajęć).
Wakacyjne atrakcje w zasadzie sypały się, jak z rękawa! Bo oto do naszej biblioteki gościnnie, prosto z Krakowa, zawitał teatrzyk „Edu-artis” – zabierając naszych uczestników w świat bajecznie niebieskich Smerfów. Spektakl „Smerfy na smyczy”, traktujący o nadużywaniu i uzależnieniu od smartfonów i Internetu, okazał się nie tylko okazją do refleksji, ale także świetnym pomysłem na udaną zabawę. I tak „ze Smerfetką i Ważniakiem rozkminialiśmy co, ile i komu możemy powiedzieć? Aktorzy wcielając się w ulubione postacie z bajki, przez zabawę i rozmowę pokazali dzieciakom, jak telefon i Internet mogą skomplikować życie”. Było pouczająco, zabawnie, śmiesznie, momentami nieco strasznie. Spotkanie zakończyliśmy tańcem przy smerfnej muzyce i pamiątkowym zdjęciem.
Na koniec tej relacji (z przebiegu akcji „Wakacje w Bibliotece 2019 r.”), pozostało mi jeszcze podziękować uczestnikom za energię i zaangażowanie, jakie włożyli w organizowane zajęcia! Na kolejne letnie spotkania życzę WAM jeszcze więcej uśmiechów na twarzy i pozytywnej energii!!!

(relację oprac. bibliotekarz Anna Dubel)