Pytałem o przejście dla pieszych…

PYTANIE:

Dzień dobry, na wstępie chciałbym podziękować za odpowiedzi które zadałem Panu w tamtym roku na które zawsze Pan odpowiedział.
Pytałem o przejście dla pieszych oświetlone na wysokości Płoskie Kolonia, niestety pan Poseł Zawiślak nie znalazł czasu żeby się tym zająć (kampania itp ).
Jednak wracam do tej sprawy wciąż miałem się przypominać, może coś się zmieniło w tej sprawie?? chodzi o przejście z kolonii Płoskie, czyli jadąc w stronę Szczebrzeszyna mijamy po prawej stronie drogę na Siedliska i za jakieś 200 metrów jest wjazd w lewo na właśnie tą kolonie Płoskie.
Jest jeszcze jedna sprawa która nurtuje coraz więcej mieszkańców Płoskiego, otóż jest boisko które nawet już bramek nie ma ale grunt stoi nieużywany, ja rozumiem ze budżet gminy że w Zawadzie będzie inwestycja. Mieszkańcy na pewno cieszyliby się gdyby powstało coś na kształt orlika, ogrodzone siatko boisko uniwersalne ze sztuczna nawierzchnią bądź trawiastą. Płoskie jest dość dużą już miejscowością i przydałoby się takie boisko do grania w piłkę, kosza czy ogólnie do uprawiania sportu. Moja propozycja jest taka żeby na miejscu starego boiska zrobić właśnie coś takiego. Chodzi mi po głowie jeszcze inny pomysł, koło szkoły w Płoskiem jest duży plac można by podzielić na działki stare boisko w Płoskiem i te pieniądze wykorzystać na budowę właśnie takiego ala orlika. Ogrodzone wysoką siatką, miałaby szkoła fajne boisko do lekcji w-f, na różne uroczystości ale gmina również by z tego korzystała bo można by to zrobić jako boisko gryfu gdzie można by trenować wszystkie grupy wiekowe z STS GrYF. Jeśli trzeba napisać jakąś petycje lub zainteresować się tym tematem a Pan Wójt byłby ZA to służę pomocą. Pozdrawiam

04.11.2019 r.

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kolejny kontakt e-mail.

Wierzę, że przejście dla pieszych na drodze krajowej nr 74 za skrzyżowaniem z drogą powiatową do m. Siedliska stanie się faktem. To zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad Oddział w Lublinie (GDDKiA). O problemach z porozumieniem się z GDDKiA w sprawie budowy przejścia w Płoskiem i Zawadzie (2018 rok) pisałem nie tylko w e-mailu do Pana. Finał wówczas był taki, że sami opracowaliśmy dokumentację budowlaną według warunków wydanych przez GDDKiA. Ale wówczas, na początku 2019 roku dowiedzieliśmy się, że GDDKiA rozpoczyna prace projektowe przebudowy całego odcinka drogi krajowej nr 74 – od Klemensowa do granic Zamościa. Gminne plany w zakresie przejść w Płoskiem i Zawdzie stały się więc bezprzedmiotowe. Realizacja zadań została włączona w inwestycję GDDKiA. Rozmawiałem o tym kilka dni temu z Z-cą Dyrektora GDDKiA. W pierwszym kwartale przyszłego roku powinniśmy otrzymać do uzgodnienia projekt budowlany. Planowana techniczna realizacja zadania to lata 2021-2023.

Boisko sportowe w Płoskiem rzeczywiście nie pełni obecnie takiej funkcji. Podzielić jego teren na działki budowlane? To wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – czas realizacji około 2 lat. Czy byłoby zainteresowanie kupnem działek, a więc i pieniądze z ich sprzedaży na inne zadania sportowe w Płoskiem? Oferta terenów pod zabudowę w Gminie jest bardzo szeroka (tereny prywatne). W Płoskiem (przy SHiUZ) od kilku lat próbuję sprzedać kilka gminnych działek. Jak na razie bez skutku – w przyszłym roku podejmę kolejne działania w tym zakresie. Boisko sportowe o sztucznej nawierzchni (ORLIK taki jak w Żdanowie) kosztował 1,3 mln zł wówczas gdy był budowany. Może kiedyś w Płoskiem, ale to raczej dalekie plany i chyba lokalizacja bardziej wskazana przy Szkole. Czy warto pozbywać się terenu obecnego boiska sportowego? To jedyne miejsce w Płoskiem do realizacji dużych publicznych przedsięwzięć. Uważam, że w miejscowości o ponad 2 tys. Mieszkańców takie miejsce powinniśmy zachować. Trzeba raczej doprowadzić je do stanu nadającego się do wykorzystania w rozgrywkach ligowych i wykorzystania przez lokalną Społeczność. Uważam, że ku temu powinniśmy kierować wspólne – gminne i lokalne myślenie o przyszłości terenu.

Dziękuję za zainteresowanie gminnymi i Płoskiego sprawami.

Ryszard Gliwiński 15.11.2019 r.