Karkonosze. Mityczna kraina Ducha Gór

Raz w roku nasza biblioteka organizuje niesamowitą noc – NOC w BIBLIOTECE, podczas której zabiera swoich czytelników w niesamowite “podróże” po krajach, kulturach, tradycjach, muzyce… Tym razem ósmą edycję rozpoczynamy wędrówką po Karkonoszach, a naszym przewodnikiem po “Mitycznej krainie Ducha Gór”, jest Pan Sebastian Bielak – z zamiłowania przyrodnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski, doświadczony podróżnik oraz autor strony internetowej poświęconej przyrodniczym wyprawom po Polsce i świecie (www.sebastianbielak.pl).
Jeśli chodzi o sam wybór przewodnika po tej cudownej krainie, nie mogliśmy trafić lepiej! Pan Sebastian w szczegółowy sposób zaprezentował krajobraz “mitycznej krainy”, w tym walory przyrodnicze oraz wybrane atrakcje turystyczne Karkonoszy. W autorskiej prezentacji umieścił dodatkowo wiele materiałów na temat opisów przyrody samego Karkonoskiego Parku Narodowego, ciekawostek o kuchni Dolnego Śląska, dziedzictwie kulturowym miejscowej ludności związanej z wielowiekowym rozwojem na tych terenach górnictwa i hutnictwa, niuansów językowych regionu, informacji o architekturze sakralnej oraz atrakcjach turystycznych. Na koniec, dla głodnych podróży – film “Po bezdrożach Alaski”; i wiele, wiele innych…
Po tak wyczerpującej i pełnej wrażeń prelekcji, z pewnością każdy choć na chwilę odetchnął świeżym górskim powietrzem i zatęsknił za podróżą “bliską naturze”. Kto wie, może prośba publiczności o zorganizowanie takiej wycieczki, pod sztandarem Biblioteki Publicznej Gminy Zamość, zostanie pozytywnie rozpatrzona?! I kto wie, czy nie udałoby się na przewodnika namówić Pana Sebastiana! W taką noc warto marzyć!!!
Tym miłym akcentem i apetytem na kolejne podróże, zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji z nocnej wędrówki po górach zamieszczonej na Fanpage-u biblioteki.

(bibliotekarz Anna Dubel)