Czy w gminie obecnie trwa projekt dotujący solary?

PYTANIE:

Szanowny Panie, chciałabym zapytać, czy w gminie obecnie trwa projekt dotujący solary? Jeśli tak, proszę o link / informacje szczegółowe. chciałabym wiedzieć, czy mogę ubiegać się o dofinansowanie takiej instalacji solarnej, ile osób musi zamieszkiwać domostwo, jaki jest poziom dofinansowania, ile paneli trzeba zainstalować etc.
czekam na informację zwrotną

06.11.2019 r.

ODPOWIEDŹ:

Witam i dziękuję za kontakt e-mail.

Obecnie nie realizujemy żadnego projektu montażu kolektorów słonecznych. W latach 2016-2018 pozyskaliśmy unijne pieniądze na realizację takiego zadania i już je zakończyliśmy. Dotyczyło wówczas montażu 1285 zestawów kolektorów na posesjach Mieszkańców. Mamy w Gminie około 6000 gospodarstw domowych. W miesiącach maj – czerwiec 2019 roku realizowaliśmy kolejny nabór deklaracji Mieszkańców w celu przygotowania dokumentacji do złożenia wniosku w kolejnym naborze konkursowym ogłoszonym przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Ten temat też już jest zamknięty – wniosek złożony i czeka na ocenę i decyzje finansowe podejmowane w Lublinie. Jeśli otrzymamy dofinansowanie będziemy zadanie technicznie realizować w latach 2021-2022. To już znacznie mniejszy projekt gdyż znacznie mniej jest pieniędzy unijnych do podziału. Montaż tylko 386 zestawów, planowany udział Mieszkańców w kosztach to 4000 zł – 6000 zł. Mamy już zamkniętą listę uczestników projektu. Dzisiaj więc nic nie mogę Pani obiecać. W trakcie podpisywania z Mieszkańcami umów finansowych (jeśli otrzymamy dofinansowanie) mogą być rezygnacje. Tak było i poprzednim razem. Będziemy wówczas poszukiwać rodzin co najmniej 3 – 4 osobowych. Nie planujemy obecnie kolejnych projektów w tym zakresie gdyż nie będzie na to unijnych pieniędzy. Nowe unijne programy to najwcześniej lata 2022-2023 i na razie nie wiemy czego będą dotyczyły. Odnawialnej energii pewnie tak – ale w jakim zakresie i dla kogo będą pieniądze? Proponuję utrzymywać kontakt e-mailowy. Zawsze odpiszę.

Ryszard Gliwiński
15.11.2019 rok