Mamy Vicemistrza Europy!

3798

Kacper Machalski z Lipska Polesia jest Vicemistrzem Europy w Sumo, a flaga i herb Gminy Zamość były obecne na zawodach w Gruzji.
Jako jedyny zawodnik z Gminy Zamość i zarazem tegoroczny vicemistrz Polski, Kacper Machalski wywalczył sobie w kwietniu możliwość walki o Mistrzostwo Europy. Międzynarodowe zawody zaplanowano w stolicy Gruzji, Tbilisi. Jednak ze względu na wysokie koszty, wyjazd Kacpra stał pod znakiem zapytania. Z pomocą przyszedł Samorząd. Dzięki zaangażowaniu i przychylności wójta Ryszarda Gliwińskiego doszło do współpracy pomiędzy Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Zamość a Uczniowskim Klubem Sportowym SORGA Zamość, w barwach którego ćwiczy na co dzień nasz sumita. Wsparcie GOK-u pozwoliło na „wylot” Kacpra Machalskiego do Tbilisi w gronie ok. 30-osobowej reprezentacji Polski. 20 kwietnia 2017 r. polscy sumici wylądowali w Gruzji gotowi do walk w 3 grupach wiekowych: „Młodzieżowiec do lat 21”, „Młodzieżowiec do lat 23” oraz „Senior od lat 23”. Kacper znalazł się w grupie „Młodzieżowców do lat 23”. Jak sam relacjonuje: „Wyjazd umożliwił mi sprawdzenie swoich umiejętności sportowych na arenie międzynarodowej, oraz poznanie kultury gruzińskiej. Co do samych zawodów i walk, na początku byłem nastawiony z dystansem, ponieważ od grupy wiekowej, w której miałem wystartować, czyli młodzieżowiec U-23, dzieliły mnie w Polsce aż 2 kategorie: „junior do lat 18”, w której startuję regulaminowo ze względu na mój wiek, oraz „młodzieżowiec do lat 21”.
Pierwszą walkę stoczyłem z reprezentantem Bułgarii, który w pierwszych momentach sprawiał mi problemy, jednak uległ poprzez powalenie. Drugą walkę stoczyłem z Rosjaninem; tej walki obawiałem się najbardziej ze względu na świetne przygotowanie fizyczne i techniczne reprezentacji Rosji. Pomimo początkowych trudności po starcie udało mi się obalić zawodnika z Rosji poza matę. Trzecią walkę o wejście do finału miałem zawalczyć z wysoko notowanym reprezentantem gospodarzy, jak się później okazało Gruzin był kadrowiczem swojego kraju w Judo. W tej walce liczyło się tylko zwycięstwo, dlatego za wszelką cenę chciałem prawidłowo wystartować w zawodnika, aby dać mu jak najmniejszy dystans do wykonywania techniki, co też udało mi się zrobić bardzo dobrze i powaliłem Gruzina! Po tej wygranej ogarnęła mnie świadomość walki o tytuł Mistrza Europy, dlatego odczuwałem niesamowitą radość i zadowolenie, że treningi i przygotowania do zawodów nie poszły na marne. W finale moim rywalem był reprezentant Bułgarii. Mimo ogromnych starań i determinacji, jakie włożyłem w ten pojedynek, ten Bułgar okazał się lepszy – wykorzystał moje pozostawienie ręki na pasie, z czego wykonał technikę i …wygrał.
Ze wszystkich moich walk w Tibilisi, w drodze po Vicemistrzostwo Europy, najprzyjemniej wspominam pojedynek z Gruzinem, bo w czasie walki obu nas ogarnęły wielkie emocje, rywalizacja była zacięta, atmosfera nerwowa, czasem wręcz wroga, ale pomimo napiętych relacji udało nam się potem zaprzyjaźnić. Dla obu nas było to bardzo ważne życiowe spotkanie sportowe. Na dowód mojej sympatii do niedawnego rywala i naszej znajomości podarowałem Gruzinowi na pamiątkę flagę Gminy Zamość z gryfem.”
Dzięki uprzejmości naszego Vicemistrza Europy w sumo prezentujemy kilka zdjęć z mistrzostw w stolicy Gruzji. Jak widać, nie zabrakło na zawodach herbu i flagi Gminy Zamość, za co serdecznie i z wdzięcznością dziękujemy Kacprowi Machalskiemu, życząc kolejnych sukcesów i trzymając kciuki na poczet przyszłych zwycięstw.

tekst: Jarosław Kalbarczyk z GOK-u; relacja i foto: Kacper Machalski z Lipska Polesia

P.S. Sumo wywodzi się z Japonii. To bardzo stara dyscyplina sportu, była obecna w wielu legendach i mitach, spisanych w najstarszych kronikach z VIII wieku. Jak żaden inny sport, sumo obwarowane jest skomplikowanym ceremoniałem, wywodzącym się z czasów feudalnej Japonii. W tradycyjnym sumo niejednokrotnie część ceremonialna jest znacznie dłuższa niż sam pojedynek, w którym chodzi o to, aby wypchnąć przeciwnika poza pole walki.