Odkryte talenty w zasięgu ręki…

2160

W piątek 18 grudnia Biblioteka Gminna w Mokrem gościła wielu laureatów IV edycji konkursu literackiego Odkrywamy talenty poetyckie, w postaci różnych form poetyckich i prozy. Przybyli też zdobywcy nagród w dziedzinie fotografii artystycznej IV edycji konkursu fotograficznego Skarby Gminy Zamość – Miejsca Nieznane w Gminie Zamość. Obu konkursom patronował Wójta Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Konkursy miały charakter otwarty, nieograniczający ilości zestawów nadesłanych prac ani kategorię wiekową. Prace fotograficzne oceniała komisja w składzie : Wiesława Łyś, Anna Ignaciuk, Joanna Laskowska oraz przyznając nagrody. W kategorii młodzież do lat 15, I miejsce zajęła Wiktoria Scibilla z Wysokiego, II miejsce zajęła Maria Soboń z Mokrego, a III miejsce zajął Patryk Soboń z Wólki Wieprzeckiej. W śród dorosłych I miejsce zajęły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wysokiego, II miejsce zajęła Jadwiga Rowińska z Zamościa, a III miejsce zajął Mirosław Soboń z Mokrego.
Natomiast w dziedzinie literatury jury w składzie : Maria Duławska, Maria Barbara Gała, Magdalena Wójcikiewicz, zapoznało się z 47 zestawami różnych form wypowiedzi i zakwalifikowało do nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych. Do lat 10 ex aequo dwa II miejsca otrzymały Agnieszka Rokosz i Paulina Łapa ze SP w Lipsku. Oddzielnie oceniono poezję i prozę zwracając uwagę na styl, temat i sens. Zdaniem jurorów, tegoroczny „wysyp” literatów był na zadowalającym poziomie, prezentowane teksty niebanalne, poprawne językowo i ortograficznie.
Teksty poetyckie autorów dojrzalszych nie budziły zastrzeżeń technicznych i w kategorii klas IV-VI, I miejsce zajęła Oktawia Konstancja Wasilewska ze ZSPiP w Kalinowicach, II miejsce zajęła Kamila Jakimiak ze SP w Borowinie Sitanieckiej i Karolina Skwaryło ze SP w Zawadzie. III miejsca zajęli Kacper Kaniewski ze SP w Wysokiem, Patrycja Staniak ze SP w Zawadzie oraz Magdalena Jaroszyńska i Szymon Smoła z ZSPiP w Kalinowicach. Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali Adrian Wróbel, Martyna Furlepa oraz Martyna Działa ze SP w Wysokiem. Nagrody specjalne w kategorii legenda otrzymała Aleksandra Koza ze SP w Borowinie Sitanieckiej, a w kategorii proza Jakub Hałasa z ZSPiP w Kalinowicach. W kategorii proza I miejsce zajęła Hanna Pudełko, a II miejsca ex aequo zajęli Anna Pupiec, Piotr Mazurek i Karol Starmach, a wyróżnienie Zuzanna Siemczyk wszyscy są uczniami ZSPiP w Kalinowicach.
Nieliczna grupa twórców zaskoczyła i zadziwiła komisję, pomysłowością, formą i odwagą podejmowanych tematów, w których pielęgnują tradycję, patriotyzm i to przekazują pokoleniom. W kategorii dorośli I miejsce zajęła Agata Kyc z Wólki Wieprzeckiej, II miejsca zajęły Halina Czesak z Zamościa i Danuta Łyś z Mokrego,. III miejsce zajęła Krystyna Sikorska z Sitańca Kolonii. Natomiast wyróżnienia otrzymały Zofia Korona z Wólki Wieprzeckiej oraz Izabela Strzelecka z Bortatycz.
Serce roście, patrząc na te czasy – jak powiedziała jedna z jurorek, cytując Jana Kochanowskiego – że tyle osób w różnym wieku nie zdradza tęsknot do języka pisanego. Potrafi oderwać się od komputera, telewizora, by unieść się na skrzydłach Pegaza. Ogłaszając konkurs poetycki dajemy szansę na wyjście z szuflady tekstom i sprawiania autorom chwil radości.
Zapraszając na ucztę duchową nie zapomniano o akcencie muzycznym i słodkim poczęstunku, by ten magiczny przedświąteczny czas dopełnił się wielostronną radością. Uczestnicy wysłuchali recitalu Jerzego Burdy, który przy akompaniamencie gitary wykonał kilka kolęd i piosenek, które dodały uroku spotkaniu. To jakby kilka Muz objęło patronat nad piątkowym wydarzeniem, aby podkreślić wyjątkowość działań i zapał laureatów. Mam nadzieję, że V edycja konkursu przyćmi tegoroczną, na co czekam i tego życzę twórcom.

Elżbieta Stankiewicz