Jestem mieszkanką wsi Hubale. Mam pytanie dotyczące udostępniania świetlicy dzieciom i młodzieży…

Witam. Jestem mieszkanką wsi Hubale. Mam pytanie dotyczące udostępniania świetlicy dzieciom i młodzieży. W świetlicy znajduje się stół do ping ponga, a dodatkowo jest to idealne miejsce do spotkań i wspólnych zabaw w czasie wolnym tym bardziej, że zbliżają się ferie zimowe. Problem polega na tym, co należy zrobić aby dzieci mogły z niej korzystać. Domyślam się, że osoba dorosła musi nad nimi trzymać pieczę i odpowiadać za świetlicę w tym czasie tylko nie mamy pomysłu jak to formalnie rozwiązać. Bylibyśmy wdzięczni za wskazówki w tej kwestii. Z góry dziękuję.

Witam i dziękuję za e-mail. Poruszyła Pani ważne wyzwanie dla Naszej Samorządowej Wspólnoty. Remontujemy Świetlice Wiejskie, wyposażamy je, i często stoją one zamknięte. Dlaczego tak się dzieje?. To obiekty publiczne i przebywanie w nich oraz organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży to prawna odpowiedzialność. Potrzebne są pieniądze i osoby z kwalifikacjami. Potrzeb w Gminie mamy wiele i trudno w tych warunkach znaleźć pieniądze na zatrudnienie opiekuna i organizatora zajęć – tym bardziej, że mamy 20 Świetlic gminnych. Od lipca ubiegłego roku mamy w 8 Świetlicach zatrudnione Osoby na umowę zlecenie, których zadaniem jest pilnowanie porządku w obiektach. Nie są to Osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi, a wiec nie mogą organizować zajęć i opiekować się przebywającymi w Świetlicach. Ale mimo wszystko to już coś, zrobiliśmy pierwszy krok – tylko, że na razie mały. W projekcie budżetu 2013 roku mam zabezpieczone środki osobowe na 9 Świetlic – tylko 20 godzin tygodniowo – piątek, sobota, niedziela. (Płoskie, Skaraszów, Żdanów, Skokówka, Pniówek, Jatutów, Szopinek, Sitaniec, Bortatycze). Są natomiast pieniądze na zakupy do wszystkich Świetlic (oczywiście w ograniczonym zakresie) oraz na organizację lokalnych spotkań. Ośrodek Promocji Turystyki i Sportu zapewnia wsparcie organizacyjne. Chciałbym w okresie ferii szkolnych (na dwa tygodnie) uruchomić dodatkowo Świetlice w m. Hubale, Zawada, Mokre. Co dalej w okresie wakacyjnym?. Szukam pomysłów. Będę rozmawiał z Radami Sołeckimi i Paniami z Kół Gospodyń Wiejskich. Konieczny wolontariat – myślę, że szczególnie w okresie ferii zimowych jest to możliwe. Dzieci, Młodzież i świetlice to nasze wspólne dobro. Mam nadzieję na kolejne korespondencje e-mailowe w tej sprawie. Szukajmy razem pomysłów.

Ryszard Gliwiński