IV Otwarte Dni Biblioteki

1227

Tradycyjnie już 23 marca Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem otworzyła swoje podwoje dla dzieci i młodzieży. W tym roku gościliśmy uczniów z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Płoskiem, a były to klasy od pierwszej do szóstej Szkoły Podstawowej. Spotkanie odbyło się z okazji IV Otwartych Dni Biblioteki. Tego dnia świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień z Poezją oraz rozpoczęliśmy Akcję Tydzień z Internetem. Chociaż Aeroklub Ziemi Zamojskiej sąsiaduje z miejscowością Płoskie, to nie wszyscy mieli okazję poznać je oraz nie zdawali sobie sprawy z atrakcyjności tego miejsca. Dzieci i młodzież oraz nauczyciele doznali niepowtarzalnej okazji, aby zobaczyć, dotknąć i usiąść za sterami prawdziwego samolotu i szybowca. Kiedy uczniowie klas młodszych przekroczyli próg Aeroklubu, pracownicy przygotowywali samolot do startu. W hangarze uczniowie podchodzili z zaciekawieniem do wszystkich samolotów, robili sobie przy nich zdjęcia i zadawali wiele pytań obecnemu tam pracownikowi Aeroklubu. Dowiedzieli się na przykład w jakim wieku można rozpocząć szkolenie na szybowcu, czy jako spadochroniarz. Jak radzić sobie z nieprzychylnymi podmuchami wiatru, w jaki sposób kieruje się szybowcem, co należy zrobić w przypadku awarii samolotu. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali słodycze od pracowników Aeroklubu.
Kiedy uczniowie klas młodszych zwiedzali Aeroklub, starsi mogli skorzystać z nowinki technicznej jaką są TABLETY, które to, biblioteka pozyskała wygrywając projekt ph. Tablety w Twojej Bibliotece. Zajęcia edukacyjne bazujące na nowoczesnej i mobilnej technologii (z wykorzystaniem iPadów). Młodzież miała okazję sprawdzić jak działają różne aplikacje. Akcję Tydzień z Internetem rozpoczęliśmy, od krótkiego wyjaśnienia, czym jest Augmented Reality, czyli Rzeczywistość rozszerzona oraz od zaprezentowania kilku ciekawych aplikacji edukacyjnych . W ramach spotkania mieliśmy okazję bliżej przedstawić Tablety oraz dostępne na te urządzenia aplikacjie, m.in.: Anatomy 4D, Pstryk Komiks, Space Journey, Starglobe, Duolingo, Google Maps, GarageBand, iMovie, Chem3D, Gniezno3D, Google Earth, SkyView, Calculator, Dictiation, Star Chart; iBooks, SpeakText. Nasze pierwsze spotkanie w ramach kampanii miało na celu uświadomienie uczestnikom, jak nowoczesne technologie mogą pomóc w codziennej nauce i rozwoju zainteresowań. W trakcie zajęć zgromadzeni mogli samodzielnie przetestować działanie tych aplikacji. Młodzieży najbardziej przypadła do gustu aplikacja Calculator, gdzie w prosty i szybki sposób mogli przeprowadzić skomplikowane działania matematyczne. W trakcie Otwartych Dni Biblioteki organizujemy dla naszych gości spotkanie autorskie. W tym roku był nim Zbigniew Dmitroca poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk, dramaturg i autor tekstów piosenek: teatralnych, kabaretowych oraz sztuk dla dzieci. Jego piosenki ukazały się m. in. na płycie Nibylandia. Współtworzył w Radiu Lublin poetycką audycję dla dzieci Jasiek. Uczestnicy tego spotkania nie tylko mieli okazję poznać bliżej ciekawą osobowość Pana Zbigniewa, ale również samym sprawdzić się w wybranej roli teatralnej.
W tym samym dniu Zbigniew Dmitroca ze swoim przenośnym teatrzykiem zwierzęcym, odwiedził również filię w Wysokiem, która gościła dzieci klas pierwszych z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wysokiem. Kolejny pierwszy dzień wiosny w bibliotece zakończyliśmy teatralnie i iPadowo.

Elżbieta Stankiewicz